Zachodniopomorscy uczniowie będą pomagać w sadzeniu ok. 100 tys. drzew w lasach regionu. Dzisiaj akcję tę oficjalnie rozpoczęła Szkoła Podstawowa w Kliniskach. Będą kolejne lokalizacje i nasadzenia.
O szczegółach wspólnej akcji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i Pomorza Zachodniego mówili marszałek Olgierd Geblewicz oraz zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP Maciej Szabla.
Najważniejszą częścią tej akcji jest fakt, że zaangażowała się w nią młodzież z województwa zachodniopomorskiego. Pierwsze wspólne sadzenie odbyło się we wtorek, 15 kwietnia br. Uczestniczyła w niej grupa 8-klasistów ze Szkoły Podstawowej w Kliniskach. Jednak docelowo w akcji weźmie udział 4 tys. uczniów.
– Rozpoczynamy naszą akcję w Nadleśnictwie Kliniska, w centrum Puszczy Goleniowskiej. Jest to miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców aglomeracji szczecińskiej. Za tydzień Światowy Dzień Ziemi. To dzień ustanowiony po to, abyśmy pamiętali, żeby o naszą planetę troszczyć się nie tylko od święta, ale i na co dzień. Naszym naturalnym ekosystemem, w szczególności tu na Pomorzu Zachodnim, są przepiękne lasy. To 35% całej naszej powierzchni i wiemy, niestety, że te lasy podlegają zmianom klimatycznym takim jak susze, pożary, nagłe wiatry – mówił podczas spotkania marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Zrozumieć, jak istotną rolę odgrywają lasy
Wspólna akcja sadzenia drzew z leśnikami przewiduje, że w latach 2025-2026 w lasach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie zasadzonych zostanie ok. 100 tys. drzew.
Instytucje, poprzez tę akcję, chcą wprowadzać praktyczne lekcje ekologii, które wykraczają poza szkolne podręczniki. Warsztaty ekologiczne pomogą uczniom zrozumieć, jak istotną rolę odgrywają lasy w ekosystemie oraz jakie konsekwencje niosą za sobą zmiany klimatyczne i degradacja przyrody.
Jak podkreślają leśnicy, nowe nasadzenia drzew uwzględniają lokalne warunki siedliskowe, co sprzyja zrównoważonemu rozwojowi lasów.
– Dziś zainaugurowaliśmy akcję sadzenia lasu z Urzędem Marszałkowskim w ramach programu „Pomorze Zachodnie – Zielony Region”. Aura nam sprzyja – mówił zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Maciej Szabla. Później dodał: – Chciałbym zaapelować o ostrożność w kwestii pożarowej. Nadleśnictwo Kliniska jest nadleśnictwem o największym ryzyku pożarowym – mamy najwięcej pożarów w kraju. Pierwsze pożary rozpoczęły się w lutym tego roku. Jako leśnicy apelujemy o wielką ostrożność.
Akcja dwa razy w roku: wiosną i jesienią
Akcje w ramach projektu „Zielone Pomorze Zachodnie” będą przeprowadzane dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Kolejne spotkania odbędą się w Puszczy Bukowej oraz w okolicach Pilchowa. W każdej lokalizacji, pod okiem osoby wyznaczonej przez RDLP w Szczecinie, drzewa sadzić będzie ok. 250 uczniów m.in. ze Szczecina, Chwarstnicy, Polic i Gardna.
Sadzonki wykorzystywane do nasadzeń pochodzą ze szkółek leśnych. Dojrzewają w zależności od gatunku przez 1-3 lata. W Nadleśnictwie Kliniska młodzież sadziła jednoroczne sosny.
W Puszczy Bukowej las odnawia się naturalnie, poprzez opad nasion i wzrost młodych drzew – sadzenie ręczne prowadzone będzie głównie na obrzeżach.
Zadanie realizowane jest iw ramach projektu „Pomorze Zachodnie – Zielony Region etap II” – finansowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.
(r), fot. – Biuro Prasowe UMWZ
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!