Mimo że tylko na planszach, od pieniędzy kręci się w głowie… Kwartniki, grosze, dukaty, guldeny, tymfy, fenigi, talary, brakteaty, denary, witteny, obole, firkeny i towarzyszące im historie. To o nich jest wystawa pt. „Orzeł czy reszka. Monety w historii, historia w monetach” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Jej wernisaż zapoczątkował tegoroczną Noc Muzeum w Stargardzie.
Na wystawie prezentowane są monety ze zbiorów MAH z różnych wieków – te obiegowe, jak i te kolekcjonerskie, emitowane przez NBP. Kuratorami i autorami wystawy są Małgorzata Gryciuk, kustosz Piotr Tarnawski oraz Marcin Burdziej.
Zwiedzający mogą dostać odpowiedzi m.in. na takie pytania: Dlaczego powstają monety okolicznościowe? Jaka jest najstarsza polska moneta okolicznościowa w zbiorach MAH w Stargardzie? Czy monetami okolicznościowymi można płacić? Jakie są tematy monet kolekcjonerskich? Czy Stargard doczekał się swojej monety kolekcjonerskiej? Czy oprócz monet wydawane są także banknoty kolekcjonerskie?
Jak zawsze w Noc Muzeum gospodarze zadbali o różne atrakcje – konkursy z supernagrodami i wybijanie stargardzkich kwartników przez muzealników.
Tradycyjnie, aby uczestniczyć w konkursie, należało: pobrać kartę konkursową, rozwiązać zadania na obu stronach karty, podpisać ją i wrzucić do jednej z urn znajdujących się przy Rynku Staromiejskim lub Bastei.
Karty wypełniało bardzo wiele osób – w pojedynkę, parami lub całymi rodzinami. Konkurs trwał do g. 22.00, a zwycięzców wyłoniono na Rynku o 22.15 przed gmachem Muzeum.
Nie zawiedli farmaceuci Danuta i Jerzy Waliszewscy, którzy przygotowali 6 prelekcji w „Aptece pod Złotą Gwiazdą” w siedzibie Muzeum przy Rynku Staromiejskim.
W tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Stargardzie udział wzięło 1651 osób.
bk
fot. Bożena Kuszela
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!