Radni województwa zgodzili się dzisiaj (29.05) na utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. To odpowiedź na pismo Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowane do zachodniopomorskiego sejmiku z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie. Nowy park narodowy będzie pierwszym od 24 lat, jaki powstanie w Polsce.
Park powstanie na Międzyodrzu – dzikiej krainie torfowisk, rozlewni, kanałów i starorzeczy. Objąć ma obszar prawie 4 tys. ha położonych na części obecnego Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry w powiatach polickim (gmina Kołbaskowo), gryfińskim (gmina Widuchowa) oraz mieście Szczecin. To miejsce występowania 237 gatunków ptaków, takich jak: cyranka, czajka oraz rybitwa czarna, co najmniej 460 gatunków roślin jak grzybieńczyk wodny, a także 38 gatunków ryb typu minóg rzeczny czy jesiotr ostronosy.
Działania na rzecz utrzymania dziedzictwa przyrodniczego
– Unikatowy obszar Doliny Dolnej Odry jest obecnie objęty formą ochrony w postaci parku krajobrazowego. Wymaga on jednak wzmocnienia ochrony czynnej, czyli działań na rzecz utrzymania dziedzictwa przyrodniczego, jakim jest 200 km kanałów stanowiących siedlisko niepowtarzalnej fauny i flory. Ponadto teren ten zagrożony jest stepowieniem, dlatego należy podnieść poziom jego ochrony do formy parku narodowego, by móc także sięgnąć o środki unijne z programu Life. Co prawda, ponad 10 lat temu grant taki pozyskaliśmy, ale późniejsze zamieszanie wokół Wód Polskich nie pozwoliło nam na wykorzystanie tej pomocy. Wierzę, że jesienią uda się skompletować dokumenty i wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dalej ten wniosek procedować – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Uchwała sejmiku to kontynuacja dyskusji o powstaniu PNDDO, którą radni województwa zapoczątkowali w marcu br., przyjmując stanowisko za utworzeniem parku. Wcześniej uwzględniono również uwagi Marszałka Województwa, Wód Polskich i Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, by – przy tworzeniu granic parku zabezpieczających zasoby przyrodnicze – zapewnić realizację kluczowych zadań związanych z żeglugą śródlądową oraz ochroną przeciwpowodziową, w tym głównie z osłoną przeciwlodową, do której wykorzystywana jest flota lodołamaczy. Z granic parku i jego otuliny wyłączono kanał Klucz-Ustowo, kanał Gartz-Marwice i działki należące do gminy Widuchowa leżące na Międzyodrzu. Ponadto wyłączone zostały także drogi przebiegające przez ten planowany park,
czyli autostradę A6 i drogę na Mescherin.
Skorzystamy wszyscy, a przede wszystkim przyroda
Resort klimatu i środowiska przyznaje, że nowy park narodowy to szansa na skuteczniejszą ochronę unikatowej przyrody, rozwój turystyki i edukacji, dostęp do funduszy unijnych oraz spójne zarządzanie obszarem bez wpływu na żeglugę, inwestycję, rolnictwo, wędkarstwo czy codzienne życie mieszkańców.
– To wzruszający moment, bo na tę decyzję sejmiku województwa czekaliśmy z niecierpliwością. Tym samym zamykamy pierwszy etap prac nad powołaniem parku. Przed nami etap rządowy, a potem parlamentarny. Nie mam wątpliwości, że z tej decyzji skorzystamy wszyscy, a przede wszystkim przyroda, bo ta nad Odrą zasługuje, by o nią jeszcze bardziej zadbać. Przyroda nie może mówić w swoim imieniu. Dziś Państwo pięknie wypowiedzieliście się w jej imieniu – mówiła podczas sejmikowej sesji minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
W sesji zachodniopomorskiego sejmiku udział wzięło 28 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, 9 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.
(r), fot.: – Biuro Prasowe UMWZ
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!