Z myślą o przyszłych pokoleniach, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie posadzili w marcu i kwietniu br. 40 mln nowych drzew. Wśród nich dominowały sosny, dęby i buki. Gdyby te drzewka wysadzić na równiku, w odstępach 1-metrowych, to starczyłoby ich na obsadzenie dookoła całej Ziemi.
W drzewostanach dojrzałych do odnowienia usuwa się drzewa, które są zastępowane przez młode pokolenie. Poza koniecznością dokonania wymiany pokoleń, istotną sprawą jest to, że uzyskujemy cenny ekologicznie, odnawialny surowiec jakim jest – wykorzystywane szeroko – drewno.
– Działania takie nazywa się odnowieniami. Zapewniają one utrzymanie ciągłości lasu. Dzięki prowadzeniu odnowień możemy mówić, że drewno jest surowcem odnawialnym i że lasu nam nie ubywa. Tak jak w każdej żywej populacji, również w przypadku ekosystemu leśnego potrzebne są młode pokolenia drzew, które zastąpią część ,,starego” już lasu – mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
Część powierzchni, gdzie istnieją ku temu odpowiednie warunki i możliwości, odnawiana jest w sposób naturalny, tzn. nasiona spadają z drzew na specjalnie przygotowaną przez leśników glebę. W sprzyjających warunkach atmosferycznych nasiona kiełkują i wyrastają z nich młode drzewka. W bieżącym roku w sposób naturalny odnowionych zostanie ok. 400 ha lasu.
W ramach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości od 1995 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie zalesiono już ponad 14 tys. ha najsłabszych, odłogujących gruntów rolnych i nieużytków, co odpowiada 150% powierzchni szczecińskiej Puszczy Bukowej. Działanie takie przekłada się na powiększanie powierzchni leśnej naszego kraju.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych działa na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.
Sytuacja epidemiologiczna na świecie wpłynęła na tradycję sadzenia lasów organizowanych przez RDLP w Szczecinie i Nadleśnictwa na jej terenie. Każdego roku wolontariusze i leśnicy wspólnie sadzili drzewa. W tym roku zrobili to sami pracownicy Lasów Państwowych.
(r), fot. – źródło: RDLP w Szczecinie
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!