Leśnicy posadzili 40 mln drzew. Wystarczyłoby ich na obsadzenie dookoła Ziemi 

0

Z myślą o przyszłych pokoleniach, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie posadzili w marcu i kwietniu br. 40 mln nowych drzew. Wśród nich dominowały sosny, dęby i buki. Gdyby te drzewka wysadzić na równiku, w odstępach 1-metrowych, to starczyłoby ich na obsadzenie dookoła całej Ziemi.

W drzewostanach dojrzałych do odnowienia usuwa się drzewa, które są zastępowane przez młode pokolenie. Poza koniecznością dokonania wymiany pokoleń, istotną sprawą jest to, że uzyskujemy cenny ekologicznie, odnawialny surowiec jakim jest – wykorzystywane szeroko – drewno.

– Działania takie nazywa się odnowieniami. Zapewniają one utrzymanie ciągłości lasu. Dzięki prowadzeniu odnowień możemy mówić, że drewno jest surowcem odnawialnym i że lasu nam nie ubywa. Tak jak w każdej żywej populacji, również w przypadku ekosystemu leśnego potrzebne są młode pokolenia drzew, które zastąpią część ,,starego” już lasu – mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Część powierzchni, gdzie istnieją ku temu odpowiednie warunki i możliwości, odnawiana jest w sposób naturalny, tzn. nasiona spadają z drzew na specjalnie przygotowaną przez leśników glebę. W sprzyjających warunkach atmosferycznych nasiona kiełkują i wyrastają z nich młode drzewka. W bieżącym roku w sposób naturalny odnowionych zostanie ok. 400 ha lasu.

W ramach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości od 1995 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie zalesiono już ponad 14 tys. ha najsłabszych, odłogujących gruntów rolnych i nieużytków, co odpowiada 150% powierzchni szczecińskiej Puszczy Bukowej. Działanie takie przekłada się na powiększanie powierzchni leśnej naszego kraju.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych działa na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Sytuacja epidemiologiczna na świecie wpłynęła na tradycję sadzenia lasów organizowanych przez RDLP w Szczecinie i Nadleśnictwa na jej terenie. Każdego roku wolontariusze i leśnicy wspólnie sadzili drzewa. W tym roku zrobili to sami pracownicy Lasów Państwowych.

(r), fot. – źródło: RDLP w Szczecinie

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Wszyscy zdrowi. Budują formę przed rozgrywkami
Następny artykułZS nr 5. Przyłbice dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj