Drążenie tunelu w Świnoujściu nabiera rozpędu. 130 metrów już wydrążonych

0

 Maszyna TBM, która wierci tunel, osiągnęła już zakładane tempo drążenia wynoszące około 10 metrów na dobę. W pierwszych dniach było to 1,5-3 metry na dobę. Łącznie do tej pory zostało wydrążonych 130 metrów tunelu, czyli cała maszyna TBM o nazwie Wyspiarka jest już w tunelu.

Za około 320 metrów maszynę o masie 2 700 ton czeka przystanek. Przed wejściem pod cieśninę Świna zostaną przeprowadzone prace serwisowe tarczy. Całkowita długość wierconego tunelu wyniesie 1,44 km, a samo drążenie ma zakończyć się jesienią tego roku. Kolejny rok potrwają dalsze prace związane z wyposażeniem tunelu. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na wrzesień przyszłego roku.

Przewiercenie się z wyspy Uznam na wyspę Wolin nie będzie oznaczało końca prac. Tunel będzie miał przekrój kolisty, tak jak tarcza maszyny TBM. Aby mogły się w nim poruszać pojazdy, trzeba będzie wykonać płytę, na której zostanie zlokalizowana jezdnia. Pod jezdnią będzie umieszczona galeria ewakuacyjna wraz z większością instalacji tunelu. Ważnym elementem będą również wyjścia awaryjne do galerii ewakuacyjnej. Wykonane zostaną również systemy wentylacji, przeciwpożarowe, zarządzania ruchem i monitoringu.

Całość przedsięwzięcia będzie wynosić 3,4 km długości. Tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie jednorurowy i powstanie w nim dwupasowa jezdnia. Dzięki tej inwestycji Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

Inwestorem budowy tunelu w Świnoujściu jest Miasto Świnoujście, a GDDKiA pełni rolę inwestora zastępczego. Inwestycja jest współfinansowana ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna szacowana wartość inwestycji to 913,8 mln złotych, maksymalna wartość dofinansowania ze środków UE wynosi 775 mln złotych.

(r), fot. – źródło: GDDKiA O/Szczecin

Poprzedni artykułCmentarze komunalne: jedne alejki gotowe, inne w remoncie
Następny artykułPierwszy kwartał 2021 roku w powiecie stargardzkim – podsumowanie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj