Pamiętamy! Bohdan Kowalski (1937-2018)

1

Miłośnik kina, fotografii, książek, marynistyki – Bohdan Kowalski urodził się 20 kwietnia 1937 roku w Warszawie. Był wychowawcą kilku pokoleń mieszkańców Stargardu i przyjacielem młodzieży. Odszedł 3 lata temu – 10 maja 2018 roku w wieku 81 lat.

Jego rodzina w 1945 roku osiedliła się w Stargardzie (Starogrodzie nad Iną). Miał wtedy 8 lat.

Ojciec Bohdana wraz z grupą kolejarzy wyjechał na „Ziemie Odzyskane”, odpowiadając na propozycję pracy. Jak relacjonuje Bohdan Kowalski w jednej ze swoich książek: z Gdyni zrezygnował, bo tam wiało, a ze Szczecina – bo nie było wiadomo, czy będzie nasz. Stefan Kowalski należał do pionierów, którzy uruchamiali parowozownię.​ Jako dziecko w powojennym Stargardzie Bohdan należał do harcerstwa i​ sekcji tenisa stołowego w klubie Błękitni. Będąc nastolatkiem, dorabiał jako kasjer, a następnie współpracował z „Kurierem Szczecińskim”.

Ukończył filologię polską na Studium Nauczycielskim w Szczecinie oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był bardzo lubianym nauczycielem. Pracował w stargardzkich szkołach: Szkole Podstawowej nr 4, Zespole Szkół Zawodowych nr 1, Zespole Szkół Zawodowych nr 2, Studium Pielęgniarskim, Liceum Ekonomicznym, a także w Szkole Podstawowej w Koszewie i w Liceum Morskim w Szczecinie, gdzie podczas praktyk jednej z klas wypłynął z nią w rejs do Nigerii, ucząc swoich uczniów języka polskiego.

Najbardziej wspominał Szkołę Podstawową nr 3, gdzie przez pewien czas był także wicedyrektorem. Współpracował z kuratoryjnym Ośrodkiem Metodycznym oraz prowadził zajęcia w Studium Nauczycielskim. Bardzo zaangażował się w działalność Amatorskiego Klubu Filmowego „Plener”, Filmowego Ruchu Studyjnego, Stargardzkiego Towarzystwa Kultury czy Przeglądów Filmów Amatorskich i Ogólnopolskiego Przeglądu Satyry i Komedii w Filmie Amatorskim. W 1970 roku objął stanowisko kierownika Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Od 1979 roku przez 30 lat związany był z Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Przez wiele lat prowadził Pracownię Fotografii i Filmu.

W 1985 roku ukończył Studium Podyplomowe Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku: film, teatr, telewizja. W latach 90. rozpoczął przygodę z „Gazetą Stargardzką”. Związany był z Uniwersytetem Trzeciego Wieku od samego założenia w 2000 roku. Był wykładowcą Studium Dyplomowego przy Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Od 2008 roku prowadził Dyskusyjny Klub Filmowy przy Stargardzkim Centrum Kultury.

​Bohdan Kowalski przez całe życie umiejętnie łączył zawód nauczyciela – polonisty z działalnością kulturalną w zakresie filmu, fotografii i wychowania morskiego. Był laureatem wielu nagród i odznaczeń, w tym nagrody Prezydenta Stargardu dla stargardzkich twórców kultury. Wybitny stargardzianin, filmoznawca, fotograf, marynista, autor wielu artykułów, wierszy i kilku książek. Pomysłodawca i wieloletni współorganizator Ińskiego Lata Filmowego.​

(r) – źródło: sck.stargard.pl (za: https://www.facebook.com/mdkstargard)

fot. Tadeusz Surma, edycja: Maciej Dura-Pomarański

Poprzedni artykułZderzenie dwóch samochodów na Gdańskiej
Następny artykułDzień Pionierów Stargardu 2021


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo silnie odczuwam nieobecność Pana Bohdana.
    Jego takt, pogłębiona refleksyjność i erudycja były niepowtarzalne.
    Wspomnienia związane z Jego Osobą zachowuję i pielęgnuję w skarbczyku pamięci.
    Jerzy Waliszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj