Przemoc – pomóż sobie, spróbuj z niej wyjść

0

W niedzielę, 2 października na całym świecie symbolicznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. W naszym mieście osoby, które jej doświadczają, mogą dostać szeroką pomoc. Trzeba pamiętać, że problem przemocy dotyczy różnych aspektów naszego życia. W razie potrzeby warto poszukać wsparcia dla siebie, ale również dla naszych bliskich.

Tutaj można zobaczyć interaktywny film o przemocy (dostępny również w języku ukraińskim). W zakładce posłuchaj historii przydatne informacje znajdą rodzice i opiekunowie. Z kolei młodzież i dzieci sami zdecydują, jak potoczą się losy bohaterki filmu. Do wyboru są dwie ścieżki postępowania. W zależności od zaznaczonej opcji zmienia się bieg wydarzeń. To ciekawa forma przedstawienia prawdziwych problemów, z jakimi zmagają się młodzi ludzie.

W Stargardzie od lat działa kompletny system dla osób będących ofiarami agresji. Wsparcia udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Specjaliści zajmują się m.in. interwencjami w środowiskach zagrożonych przemocą, a także rozpowszechnianiem informacji o formach wsparcia. Monitorują również sytuację w rodzinach borykających się z takimi problemami. MOPS prowadzi też program terapeutyczny dla ofiar i sprawców przemocy. Na miejscu można również skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.

Działają tu Centrum Socjalne Caritas (ul. Z. Krasińskiego 19, tel. 91 578 08 43), które prowadzi gminny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i kobiet z dziećmi pozbawionych schronienia, i Regionalne Centrum Kryzysowe przy ul. Składowej 2A jest. Do RCK mogą się zgłosić wszyscy, którzy z jakiegoś powodu znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Na miejscu pracują psychologowie, terapeuci, pedagodzy i specjaliści w zakresie interwencji kryzysowej.

Osoby uwikłane w przemoc często nie wierzą, że mogą rozwiązać swoje problemy. Warto przekazywać dalej informacje o różnych formach wsparcia. Szczególnie ważne, żeby młodzi ludzie wiedzieli, gdzie szukać pomocy. Przemoc przejawia się w wielu działaniach, które pozornie nie muszą budzić niepokoju wśród rodziców czy opiekunów. Szybkie rozpoznanie problemu pozwala uniknąć kolejnych trudności i nauczyć dziecko prawidłowych reakcji na różne formy agresji.

(r)

Poprzedni artykułModernizacja Roku. AquaStar z nagrodą, Filary z wyróżnieniem
Następny artykułBędą kolejne wyniesione pasy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj