Dzik jest dziki, bywa niebezpieczny

0

W Stargardzie, podobnie jak w wielu polskich miastach, w pobliżu domów pojawiają się dziki. Kuszą ich przede wszystkim resztki jedzenia, które łatwo znajdują np. w naszych śmietnikach. Zdarza się również, że są celowo dokarmiane przez mieszkańców.

Trzeba pamiętać, że to dzikie zwierzęta, których nie powinniśmy przyzwyczajać do kontaktu z człowiekiem. Warto poznać zasady postępowania pozwalające zapobiegać pojawianiu się dzików na naszym terenie.

Przede wszystkim nie wolno ich dokarmiać. Zostawiając jedzenie w pobliżu domów, uczymy dziki, że w ten sposób mogą łatwo zdobyć pokarm. Dlatego zawsze trzeba utrzymywać czystość i porządek na działkach, w ogródkach oraz przy pojemnikach na odpady. Dzięki temu zniechęcamy te zwierzęta do kolejnych wizyt w naszej okolicy. Pomocne jest również właściwe, mocne ogrodzenie posesji.

Co zrobić, kiedy mimo zachowania tych zasad, spotkamy je na swojej drodze? Najważniejsze – zachować spokój. Nie należy podchodzić do dzików, robić zdjęć aparatem z lampą, próbować ich łapać, szczuć psem albo przepędzać w miejsca, z których nie ma ucieczki. To dzikie zwierzęta – sprowokowane nietypowym zachowaniem człowieka mogą zaatakować. Najbezpieczniej nie zwracać na siebie uwagi, jak najszybciej odejść od nich, a w razie potrzeby zadzwonić do straży miejskiej (986) albo na policję (112).

(r)

fot. pexels.com

Poprzedni artykułUkradł samochód na Chrobrego, sprawca już w rękach policji
Następny artykułKierował tirem, mając prawie 3 promile alkoholu. Został zatrzymany w Suchaniu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj