Mają warunki, by pięknie żyć – żyć tak po ludzku

0

Jak co roku o tej porze, w związku z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych, stargardzkie koło Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizowało uroczystość w SCK, podczas której podsumowało mijający rok.

A był to rok szczególny: w marcu br. wieloletni przewodniczący PSONI Koło w Stargardzie – Kazimierz Nowicki zrezygnował z tej funkcji. Przejął ją Andrzej Sołtykiewicz. W maju odbyła się gala z okazji 30-lecia koła PSONI. Jubileusz stał się okazją do podziękowań i gratulacji dla b. przewodniczącego za dzieło, jakie stworzył: WTZ,  ŚDS, ZAZ Centralna Kuchnia, mieszkalnictwo wspomagane.

Na początku uroczystości odbyło się otwarcie wystawy prac podopiecznych koła. Wśród bieli, podświetlane światełkami, prezentowały się anioły, choinki, mikołaje, gwiazdki, lampki, świece, świeczniki, pudełka, makramy. Był klimat!

Stowarzyszenie od 30 lat daje uczestnikom zajęć – w różnych placówkach – pracę, otacza opieką, pomaga w integracji, organizuje dla nich wiele imprez, w tym sportowych.

Obecnie w zarządzie koła PSONI pracuje społecznie 7 osób. Przewodniczący podziękował za pracę jego członkom, jak też członkom komisji rewizyjnej.

– Wasze działania sprawiają, że nasi podopieczni są pełnoprawnymi obywatelami tego kraju – mówił przewodniczący koła Andrzej Sołtykiewicz.

Podczas uroczystości zaprezentowany został, jak zwykle przejmujący, spektakl „Ptaki” w wykonaniu zespołu Pasja z Warsztatu Terapii Zajęciowej. Przedstawienie miało premierę w 1998 r. Do dzisiaj swoje role odgrywa w nim kilku aktorów z pierwszego składu. Swoje umiejętności wokalne – w piosence „To nie ptak” (Kayah & Bregović) – pokazali również członkowie grupy Katharsis ze Środowiskowego Domu Samopomocy.

– Podopieczni koła dostają wyjątkową szansę na dobre, jak najbardziej samodzielne życie, realizowanie swoich potrzeb i spełnianie marzeń. Otoczeni pełną opieką mają warunki, by pięknie żyć – żyć tak po ludzku – mówiła zastępczyni prezydenta Ewa Sowa. – Życzę dalszej aktywności na ich rzecz, zapału i radości z tego, co robicie. Pamiętajcie, że zawsze możecie na nas liczyć.

Z kolei wicestarosta Łukasz Wilkosz powiedział: – Życzę, aby każdy dzień nie przynosił problemów i trudności – abyśmy wszyscy mogli funkcjonować bez żadnych barier.

Na koniec przewodniczący uhonorował kierowników placówek stargardzkiego koła PSONI.

– Przekażcie Państwo życzenia swoim pracownikom. I pamiętajmy, po co tu jesteśmy i dla kogo – mówił Andrzej Sołtykiewicz.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułTo czego nie zrobił COVID-19, robi inflacja i podwyżka ZUS. Tysiące jednoosobowych firm kończy działalność
Następny artykułTriathlon Mikołajkowy – zapisy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj