Paszporty Szlaku Gryfitów – przydatne w podróży po Pomorzu Zachodnim

0

Gry terenowe, rajdy i wycieczki Szlakiem Gryfitów niedawno zyskały nową atrakcję – specjalne paszporty turystyczne i odznaki dla uczestników interaktywnego zwiedzania. Zdobywanie pieczątek okazało się tak samo fajną, a może nawet lepszą, zabawą niż korzystanie z elektronicznych aplikacji.

500 paszportów rozeszło się błyskawicznie. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował właśnie o kolejnym, dwukrotnie większym, zamówieniu. Przyznawaniem dokumentów i odznak potwierdzających wiedzę o historii Pomorza zajmie się PTTK.

Szlak Gryfitów to międzynarodowy turystyczny szlak kulturowy wiodący przez cztery nadbałtyckie kraje: Polskę, Niemcy, Szwecję i Danię. Jego tematem jest historia i dziedzictwo jednej z najdłużej panujących w Europie dynastii, która od gryfa, będącego hybrydą orła i lwa, przyjęła swoją nazwę. Herb ten od ponad 800 lat jest symbolem polskiego i niemieckiego Pomorza oraz szwedzkiej Skanii.

Współcześnie na Szlaku Gryfitów sporo się dzieje – organizowane są gry terenowe (questy i geocaching), rajdy na orientację, konkursy. Powstała też inspirowana historią książka „Wakacje z Gryfami” (dostępna bezpłatnie na https://turystyka.wzp.pl/e-book) oraz przewodnik „Szlak Gryfitów. Bałtycki Przewodnik Turystyczny”. Dostępne są mapy i materiały wideo w mediach społecznościowych. A prawdziwym hitem okazał się specjalny paszport oraz czterostopniowa (popularna, brązowa, srebrna, złota) odznaka „Zdobywcy Skarbu Gryfitów”.

– Otaczający nas świat jest coraz bardziej cyfrowy i pewnie dlatego taką frajdę sprawia nam do czasu do czasu zanurzenie się w inną rzeczywistość: zbieranie pieczątek, biletów, tradycyjnych zdjęć, mapek, znaczków – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Zachęcam do poznawania historii Pomorza, jego tajemnic i ciekawych miejsc.

Eksploracje Szlaku Gryfitów są atrakcją dla mieszkańców regionu, turystów z Polski, gości z zagranicy. A paszporty podobają się i młodszym, i starszym. Zdobywanie unikalnych pieczątek, potwierdzających zwiedzenie poszczególnych miejsc i obiektów, stało się tak popularne, że trzeba dodrukować kolejną partię wyjątkowego turystycznego dokumentu.

W 2021 r. wyprodukowano 500 paszportów. Teraz Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego – na wniosek Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki UM – zdecydował o zamówieniu jeszcze tysiąca. Zlecono również wykonanie tysiąca odznak.

Realizacją tego przedsięwzięcia  – w tym weryfikacją i prowadzeniem rejestru przyznawanych odznak – zajmie się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Zachodniopomorski.

Utworzenie i promocja Szlaku Gryfitów były realizowane w ramach projektu „Bałtyckie trasy dziedzictwa” wspófinansowanego ze środków UE programu Południowy Bałtyk.

Dodruk paszportów i wykonanie dodatkowych odznak zostanie sfinansowane (16,5 tys. zł) z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Więcej informacji o Szlaku Gryfitów, przewodniki, gry terenowe (m.in. geocaching – mapa skrytek) na: https://turystyka.wzp.pl/szlaki-turystyczne/szlak-gryfitow

Warto przypomnieć, że przewodnik https://turystyka.wzp.pl/przewodnik-guidebook#przewodnik uzyskał 1. miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w 2021 r.

(r)

Poprzedni artykułKolejna działka w PPNT sprzedana. Będą soki światowej marki
Następny artykułPowiatowy Rzecznik Konsumentów: Uważaj, gdy chcesz oddzwonić


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj