Wybrali projekt osiedla Forsycja. Ma być takie, aby żyć ze sobą, a nie obok siebie

0

W sali sesyjnej Ratusza ogłoszone zostały wyniki konkursu dotyczącego opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej osiedla Forsycji w rejonie ul. H. Żybułtowskiej. Zwyciężyła koncepcja, którą zaproponowali architekci ze szczecińskiej pracowni ANALOG prowadzonej przez Piotra Śmierzewskiego. Inwestorem nowego osiedla na ponad 240 mieszkań będzie Stargardzkie TBS.

Idea zorganizowania konkursu bierze się stąd, iż jesteśmy głęboko przekonani do tego, że aby uzyskać dobrej jakości przestrzeń publiczną, należy dbać o każdy możliwy fragment miasta, jeśli chodzi o jego zagospodarowanie. Tym bardziej, że jako miasto mamy realny wpływ na kształt tej przestrzeni – mówił prezydent Rafał Zając. – W naszym urzędzie szczególnym zwolennikiem tej idei jest prezydent Piotr Mync, który czuwał nad tym, abyśmy za szybko do realizacji takiego przedsięwzięcia nie podchodzili, tylko 10 razy się zastanowili i zrobili to już naprawdę dobrze. Troska o jakość przestrzeni publicznej powoduje, że chcielibyśmy, aby w tym fragmencie miasta ta przestrzeń, w tym przypadku mieszkaniowa, była bardzo dobrze odbierana nie tylko przez ludzi, którzy będą te budynki zamieszkiwać.

Nowe osiedle będzie zasiedlone w sposób bardzo zróżnicowany

Osiedle Forsycja zostanie zbudowane między ul. Broniewskiego a ul. Żybułtowskiej, w pobliżu trasy kolejowej Stargard-Pyrzyce, niemal do linii ogrodów działkowych.

– Ten fragment terenu jest własnością komunalną. Chcielibyśmy rękami STBS-u zagospodarować go na potrzeby mieszkań, w dużej części na rzecz ludzi o niskich dochodach, którzy będą potrzebowali wsparcia ze strony miasta. Mamy – miasto i spółka – duże doświadczenie w takim miksie, który powoduje, że nie tylko budujemy mieszkania na wynajem i czysto komunalne przy zaangażowaniu spółki, ale też myślimy o mieszkaniach z dojściem do własności, a nawet takie, kiedy to STBS pełni w części rolę dewelopera. Ten miks sprawi, że nowe osiedle będzie zasiedlone w sposób bardzo zróżnicowany – kontynuował prezydent.

Do konkursu zgłoszono 90 projektów, dopuszczono 75, ostatecznie wybrano 29 prac – z Polski i zagranicy.

Prezent, który pozwoli dalej działać i rozwijać się

– To bardzo ważny dzień w historii działalności STBS-u. Rozstrzygnięcie tego konkursu otwiera spółce kolejne nowe możliwości, jeśli chodzi o realizację inwestycji mieszkaniowych. Do tej pory STBS zbudowało 34 budynki mieszkalne na terenie Stargardu – mówiła prezeska spółki Agata Kmieć-Łuciuk. – Rozstrzygnięcie tego konkursu właściwie jest swoistego rodzaju prezentem dla nas, bo STBS w tym roku obchodzi 25-lecie swej działalności. To co się dzisiaj wydarzy, będzie takim prezentem, który pozwoli spółce dalej działać i rozwijać się. Wpłynęło 29 prac. Mam nadzieję, że w przyszłości jedna z nich będzie przez nas realizowana.

Prace oceniane były według kilku kryteriów. Pod uwagę brano m.in. atrakcyjność rozwiązań architektonicznych, funkcjonalność poszczególnych budynków, koszty budowy i utrzymania wszystkich elementów nowego osiedla, a także zastosowanie rozwiązań z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Projekt stawia na integrację społeczną

Sąd konkursowy, w skład którego weszli specjaliści ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Urzędu Miejskiego, pod przewodnictwem Marcina Majora (SARP Wrocław)  zdecydował: I nagroda – ANALOG Sp. z o. o. (Szczecin); II nagroda – Kacper Krok (Olkusz); III nagroda – STANISŁAWSKI Jerzy Stanisławski w spadku (Wrocław), dwa równorzędne wyróżnienia – Bartosz Warzecha Studio (Koszalin), UC Architects B.V. (Niderlandy).

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody finansowe.

Na wskazanym terenie powstaną nowoczesne wielorodzinne budynki mieszkalne i lokale usługowe. Mają być funkcjonalne. Projekt stawia na integrację społeczną, dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu przestrzeni wokół budynków. Nie będzie tam ruchu samochodów, co pozwoli na odpoczynek. Wprowadzono wyraźny podział na części publiczne i półprywatne. Dzięki takiemu rozwiązaniu projektanci uzyskali atmosferę intymności i jednocześnie interakcję społeczną w przestrzeniach wspólnych. Będzie dużo nasadzeń zieleni. Powstaną miejsca parkingowe.

W Stargardzie powstanie rzecz rzeczywiście wybitna

W Ratuszu obecni byli architekci Michał Czeszejko i Mateusz Modzelewski z pracowni ANALOG. Ciesząc się ze zwycięstwa w konkursie, pierwszy z nich powiedział: – Mamy nadzieję, że nasz projekt stworzy dobre miejsce do mieszkania.

Marek Orłowski, referent sądu konkursowego dodał: – Mogę powiedzieć, że Piotr Świerzewski i założona przez niego pracownia ANALOG to jest naprawdę wysoka półka polskiej architektury. Tak że jesteście w dobrych rękach i myślę, że w Stargardzie powstanie rzecz rzeczywiście wybitna.

Bożena Kuszela

fot.: Bożena Kuszela, UM w Stargardzie

Poprzedni artykułDuża awaria sieci wodociągowej w Stargardzie [aktualizacja]
Następny artykułŚwięto 12. BZ w 150. rocznicę urodzin jej patrona gen. Józefa Hallera


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj