O.MEGA – Galeria Ińskiego Lata Filmowego. Finisaż trzech wystaw

0

Jeśli ktoś nie widział ekspresyjnych prac Agaty di Masternak i jeśli komuś nie udało się obejrzeć filmu przedstawiającego jej przejmującą historię – może to nadrobić. Jeśli ktoś nie słuchał dźwięków, jakie wydają instrumenty skonstruowane z nietypowych elementów, i jeśli komuś nie udało się zobaczyć na żywo prac kultowej już grupy artystycznej Łódź Kaliska – też może to nadrobić.

28 października br. (sobota) spotykamy się w Ińsku – w Galerii Ińskiego Lata Filmowego O.MEGA przy ul. Bohaterów Warszawy 4, żeby zamknąć czasowe wystawy znajdujące się tam od momentu otwarcia galerii podczas tegorocznego festiwalu ILF.

Pożegnamy się z pracami: „Big Heads” Agaty di Masternak, Łodzi Kaliskiej oraz z „Małymi instrumentami” Pawła Romańczuka.

Przed spotkaniem w O.MEDZE planujemy projekcję filmu „Twarze Agaty”, a po filmie spotkanie z reżyserką Gosią Kozerą-Topińską.

Będzie też niespodzianka za sprawą ornitologa i autora wielu książek Jacka Karczewskiego, który opowie nam o migracji ptaków Ińskiego Parku Krajobrazowego.

Program:

16:00 projekcja filmu „Twarze Agaty”, Kino Morena

18:00 rozpoczęcie finisażu wystaw czasowych, spotkanie z reżyserką filmu Gosią Kozerą-Topińską, Galeria O.Mega

19:00 opowieść ornitologiczna Jacka Karczewskiego, Galeria O.Mega

Informacje o twórcach:

Film „Twarze Agaty”, reż. Małgorzata Kozera-Topińska

To jeden z najbardziej przejmujących filmów dokumentalnych, który wygrał w tym roku Krakowski Festiwal Filmowy i Ińskie Lato Filmowe w kategorii najlepszy polski film dokumentalny.

„Twarze Agaty” to opowieść o Agacie di Masternak, która jako szesnastolatka usłyszała, że prawdopodobnie w ciągu dwóch lat wykrwawi się na śmierć. Tamtego dnia narodziła się na nowo. 20 lat później ma za sobą ponad 30 operacji twarzy, mieszka w Londynie i jest artystką, która swoje zmagania ze śmiertelną chorobą przekuła w sztukę. Choroba i związany z nią ból nie dają za wygraną, ale pojawiają się coraz bardziej obiecujące sposoby leczenia. Dla Agaty najważniejszą terapią pozostaje jednak twórczość. Jej twarz wraz z nawrotami naczyniaków ulega kolejnym deformacjom, co staje się jednym z głównych tematów, jakie bohaterka eksploruje w swojej sztuce.

Prace z serii „Big Heads”, prezentowane w O.MEDZE, to wielkoformatowe ekspresyjne kolaże stworzone przez artystkę w trudnych momentach swojego życia.

Łódź Kaliska – awangardowa grupa artystyczna, wyrażająca się przede wszystkim w przestrzeni fotomedialnej za pomocą fotografii, filmu eksperymentalnego i performance’u. Jej członkami są: Marek Janiak, Adam Repecki, Andrzej Świetlik i Makary (Andrzej Wielogórski) oraz Andrzej Kwietniewski (do 2010 r.) i Zofia Łuczko (w latach 1983-2019).

Działają nieprzerwanie od 1979 r., stale wymykając się sztywnym ramom konwenansów. Prace Łodzi Kaliskiej czytać należy wielowymiarowo, często są to bowiem pastisze, obnażające absurdy „fotografie inscenizowane”, odarte z patosu manifesty artystyczne czy pełne frywolnego hedonizmu zdjęcia, zdające się być zapisem czystej zabawy formą.

„Małe instrumenty” kompozytora Pawła Romańczuka to wystawa nietypowych instrumentów, na których komponowana jest muzyka do materiałów Bohdana Kowalskiego z taśm ośmiomilimetrowych z lat 70.

Małe Instrumenty to też grupa artystyczna, koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze profesjonalnych instrumentów o niewielkich rozmiarach, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami.

Jacek Karczewski – przyrodnik, aktywista i promotor przyrody. Ornitolog snujący fascynujące opowieści. Autor książek: „Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach”, „Noc sów. Opowieści z lasu” i „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze”.

(r)

Poprzedni artykułNastępne dwie ulice do remontu
Następny artykułKolejna ekopracownia w mieście – tym razem w SP nr 1


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj