Zmiany w programach profilaktycznych dla kobiet. Mammografia już od 45. do 74. roku życia

0

Od 1 listopada 2023 r. z mammografii i cytologii na NFZ skorzysta więcej kobiet. A to dlatego, że zaszły poważne zmiany w adresowanych do kobiet programach profilaktycznych: wczesnego wykrywania raka piersi i w profilaktyce raka szyjki macicy.

– Profilaktyczną mammografię mogą już wykonywać kobiety w wieku od 45 do 74 lat (do tej pory 50-69), natomiast profilaktyczną cytologię panie w wieku od 25 lat do 64 lat (do tej pory 25-59). Eksperci podkreślają, że profilaktyka jest bronią w walce z rakiem. Ale by była skuteczna, trzeba ją stosować, a nie trzymać na półce z mądrymi książkami – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa NFZ.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim ok. 20 tysięcy pacjentek. Niestety, rak ten nadal wykrywany jest zbyt późno. Tylko w 20 proc. przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na jej wyleczenie są bardzo duże. Wynika to stąd, że kobiety albo wcale się nie badają, albo robią to nieregularnie. W zapobieganiu raka piersi ważne jest także samobadanie. Powinno się je wykonywać co miesiąc.

Zasady: Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ mogą robić panie w wieku 45 – 74 lata, bezpłatnie, bez skierowania. Badanie w ramach programu można wykonać co dwa lata w pracowni stacjonarnej lub w mammobusie.

Pracownie stacjonarne i mammobusy https://www.nfz-szczecin.pl/k0nug_pracownie_mammograficzne.htm

W naszym województwie jest 11 pracowni mammograficznych, wszystkie w miastach. Do mniejszych miejscowości dojeżdżają mammobusy, które – bywa – są zapraszane także do dużych miast. Każdego miesiąca jest ok. 80-90 postojów mammobusów. Harmonogram publikowany jest na stronie internetowej ZOW NFZ. Można też skorzystać z bezpłatnej infolinii NFZ, czynnej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia pod numerem 800 190 590.

Profilaktyczna cytologia obejmuje kobiety od 25. do 64. roku życia.

Rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3 tysięcy kobiet rocznie. Stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Tymczasem zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. 

Zasady: W programie profilaktyki raka szyjki macicy także są zmiany. Do tej pory skorzystały z niego panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmuje kobiety od 25 do 64 roku życia.

Na profilaktyczną cytologię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym mającym umowę z NFZ. W naszym województwie jest ich ponad 120. Ich wykaz jest na stronie internetowej ZOW NFZ oraz dostępny pod numerem 800 190 590 – bezpłatnej infolinii NFZ, czynnej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Gabinety ginekologiczno-położnicze https://www.nfz-szczecin.pl/uepv6_poradnia_ginekologiczno_poloznicza.htm

Profilaktyczną cytologię w ramach programu można wykonać co 3 lata. Kobiety obciążone dodatkowym czynnikiem ryzyka (tzn. zakażone wirusem HIV, HPV – typem wysokiego ryzyka oraz przyjmujące leki immunosupresyjne mogą to robić co rok).

Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków.

(r)

Poprzedni artykułHarmonogram pracy mammobusów w okresie 1-30 listopada br. w Powiecie Stargardzkim
Następny artykułOdtworzenie nawierzchni ulic Stefana Czarnieckiego i Pierwszej Brygady. Będą utrudnienia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj