W trosce o pszczele rodziny

0

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, jako drugi region po Wielkopolsce, postanowił wesprzeć organizacje pozarządowe, które działają na rzecz pszczół. Przeznaczył na to 300 tys. zł. Pieniądze przeznaczone są na zakup węzy pszczelej.

Jest to specjalny szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, osadzony w ramce. Umieszczona w ulu węza ułatwia budowanie plastrów w pasiece.

Wysoka cena węzy powoduje, że pszczelarze oszczędzają i zaniedbują systematyczną, coroczną wymianę plastrów na węzę, z której pszczoły odbudowują plastry. Brak wymiany skutkuje pogarszaniem się zdrowia rodzin pszczelich, w niektórych sytuacjach prowadząc do ich śmierci. Natomiast wymiana starych plastrów na węzy pozwala zachować czystość, chroni przed chorobami, wspomaga rozwój i kondycję pszczół oraz wpływa na ich liczebność.

Uruchomione przez Województwo Zachodniopomorskie 300 tys. zł dla pszczelarzy z regionu na zakup węzy pszczelej ma znacząco poprawić sytuację rodzin pszczół w województwie.

Całe przedsięwzięcie realizuje Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Szczecinie razem z organizacjami, które działają w Koszalinie i Gryficach. Kierowane jest do wszystkich hodowców pszczół na Pomorzu Zachodnim. Co ważne, przy podziale dotacji, przyznanej przez samorząd województwa, nie obowiązuje wymóg przynależności do wojewódzkiego, regionalnego bądź rejonowego związku pszczelarzy. Finansowe wsparcie może otrzymać każdy hodowca pod warunkiem, że do końca sierpnia br. złoży odpowiedni wniosek.

Dla pszczelarzy, deklarujących udział w tym przedsięwzięciu, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Szczecinie i organizacje z Koszalina i Gryfic zamawiają węzy pszczele wykonane z dobrej jakości pszczelego wosku, będącego naturalnym i najzdrowszym budulcem plastrów.

Każdy pszczelarz może złożyć tylko jedną ofertę. Powinien też określić liczbę pszczelich rodzin objętych programem. Wszystkie  deklaracje uczestnictwa mają być złożone razem z załącznikami do Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w nieprzekraczalnym terminie 30 sierpnia 2019 r. Deklaracje można też składać osobiście w biurze związku przy ul. Kilińskiego  w Szczecinie, w dni robocze od 9.00. do 13.00, lub  przesłać pocztą pod adres: Wojewódzki Związek Pszczelarzy, ul. Kilińskiego 3, 70- 965 Szczecin. W tym przypadku decyduje data wpływu do biura związku, nie zaś nadania przesyłki pocztowej.

Deklaracje są do pobrania na stronie internetowej związku http://www.pszczoly.szczecin.pl/, a także w siedzibach Regionalnego Związku Pszczelarzy w Koszalinie  i Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Gryficach.

Według danych Inspekcji Weterynaryjnej, na Pomorzu Zachodnim występuje ponad 80 tys. rodzin pszczół. Nieoficjalne dane mówią o nawet 3 tys. pszczelarzy, z czego absolutna większość traktuje to zajęcie w sposób, który można określić jako hobbystyczny.

Więcej informacji: www.wrir.wzp.pl

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ, Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułCoraz jaśniej w mieście
Następny artykułSkull art Roberta Ganczarskiego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj