Noc Bibliotek. Znajdźmy wspólny język

0

Język smaku, flirt z Hłaską, słowo jako tworzywo informacji, muzyka łącząca pokolenia, język ciała – taniec, język współpracy i zespołowości, w końcu nowoczesne technologie jako most do przyszłości. Różne aspekty komunikacji między ludźmi będą motywem przewodnim organizowanej już po raz piąty ogólnopolskiej Nocy Bibliotek.

Książnica Stargardzka zaprasza w sobotę 5 października na wyjątkowy, kreatywny blok słowno-muzyczny, w którym dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie.

Tegoroczna Noc Bibliotek odbędzie się pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Udział w akcji zgłosiło już prawie 1300 bibliotek z całej Polski, w tym nasza Książnica. Początek stargardzkiej odsłony już o 16.00.

Most do przyszłości

Komunikacja międzypokoleniowa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Brzmi poważnie, ale to zapowiedź doskonałej zabawy podczas warsztatów z wykorzystaniem robotów, tabletów i umiejętności programowania. Zajęcia, które poprowadzi Joanna Szczecińska, rozpoczną się punktualnie o 16.00, na I piętrze Książnicy w Dziale Pedagogicznym. Potrwają 90 minut. Liczba miejsc ograniczona. Zapisywać można się w Czytelni Głównej i Informatorium (parter).

Kreatywna Loesje

Jeżeli jeszcze ktoś nie zna tej holenderskiej dziewczynki, to musi koniecznie poznać! Jeśli zna – wie co Loesje potrafi. Choć to postać wyimaginowana, to jest autorką milionów tekstów na całym świecie. Zajęcia Loesje (po polsku czytamy „lusia”) polegają na tworzeniu krótkich tekstów na bazie skojarzeń i zabawie słowem. Te krótkie formy, będziemy tworzyć zespołowo, razem, szukając wspólnych skojarzeń do wspólnych słów. Prace uczestników staną się ich własnością. Warsztaty poprowadzi Kamila Romanowicz – ekspertka, moderatorka warsztatów kreatywnego pisania Loesje. W Książnicy odbędą się dwa spotkania z Loesje – o 16.00 (Czytelnia Główna i Informatorium) oraz o 18.00 (Dział Dziecięco-Młodzieżowy). Warsztat trwa ok. 50 minut. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia, wyłącznie dla osób od 15. roku życia przyjmuje Czytelnia (parter).

Rozmowa to nie tylko słowa

Muzyka i taniec to narzędzia komunikacji, które są ponad granicami, barierami, różnicą wieku. Nie mogło ich zabraknąć podczas Nocy Bibliotek. W Dziale Multimedialnym (II piętro) rozpocznie się o 16.30 wyjątkowa prezentacja „Fryderyk Chopin i jego świat”. Będzie w niej miejsce na wymianę muzycznych doświadczeń, a także zabawa z instrumentami.

O tej samej godzinie w Sali Teatralnej (I piętro) ruszamy z gorącym tanecznym maratonem salsy. Zajęcia poprowadzi choreografka Marta Klisowska z Poznania. Liczba miejsc ograniczona, więc zachęcamy do zapisywania się w Wypożyczalni Głównej (parter). Warsztaty taneczne potrwają ok. 2 godziny.

A tuż po tym, od 21.00 w Czytelni (parter), będzie można wypróbować kroki salsy, a także nawiązać komunikację za pomocą języka ciała… Potańcówka „Gdzie się podziały prywatki z tamtych lat” przypomni nam niezapomniane przeboje z różnych epok. Obowiązują stroje nawiązujące do ulubionych okresów muzycznych.

Kosmiczna premiera

„Star Wars” – ta opowieść łączy od ponad 40 lat wszystkie pokolenia. Już od 8 października będzie można z Książnicy Stargardzkiej wypożyczać egzemplarze serii ponad 50 komiksów sagi „Gwiezdne wojny”. Premierowa prezentacja kosmicznych perypetii rycerzy Jedi odbędzie się podczas Nocy Bibliotek w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym (I piętro). Nie zabraknie również niektórych postaci, mi.in. Lorda Vadera. W tym samym miejscu od 16.00 odbędą się warsztaty komiksowe w ramach potyczek rodzinnych.

Język współpracy i zespołowości

Szeroki blok programowy Książnicy Stargardzkiej składa się też z kilku elementów wymagających współpracy i komunikacji zespołowej. W Dziale Pedagogicznym (I piętro) będzie można zagrać w drużynową planszówkę „Projektanci czasu”, specjalnie przygotowaną na Noc Bibliotek przez Annę Puchałę. Start od 16.30. Pół godziny wcześniej, w tym miejscu rozpoczniemy pisanie „na żywo” książki zatytułowanej „Nieoczywista historia bibliotek”. Każdy, kto odwiedzi 5 października ten dział, będzie mógł dopisać własny fragment publikacji. W ten sposób powstanie oryginalne, anonimowe dzieło wielu autorów, którego zakończenie zupełnie nie jest jeszcze dziś oczywiste.

„Szyfrozagadka” to gra terenowa, która rozpocznie się o 19.30. Gra jest zespołowa (minimum 2 osoby). Zapisy przyjmowane są w Dziale Multimedialnym. Dla drużyn, które podejmą się rywalizacji, oraz dla zwycięzców przygotowaliśmy nagrody.

Poflirtujmy nad filiżanką

Five o’clock Nocy Bibliotek odbędzie się w Czytelni Głównej i Informatorium (parter). Od 17.00 przy kawie i herbacie z wybranych krajów świata będziemy mogli lepiej zrozumieć historię i kulturę innych narodów, ale też odkryć język ich smaków. W tym miejscu będziemy mogli też ósmego dnia tygodnia postawić swój pierwszy krok w chmurach, jako następni do raju, nim wszyscy będą odwróceni, aby zapalić ryż każdego dnia z pętlą niczym piękni dwudziestoletni z bazy sokołowskiej i lombardu złudzeń…. O czym mowa? O flircie z Markiem Hłaską w 50. rocznicę śmierci pisarza.

Dla młodszych nocnych marków polecamy kino familijne. W Dziale Multimedialnym o 18.00 rozpocznie się projekcja ciepłego, humorystycznego filmu „Ptyś i Bill” w reż. A. Charlota i F. Magniera, który będzie najlepszą ilustracją tegorocznego hasła akcji „Znajdźmy wspólny język”.

A ponadto…

A ponadto: mała prezentacja urządzeń służących do komunikacji (Dział Multimedialny) połączona z zabawą w głuchy telefon; wymiana książki przeczytanej i płyty przesłuchanej (parter przy szatni); liczne nagrody dla uczestników i nieoczekiwane zajścia, które przyniosą nam wszystkim wiele radości i uśmiechu oraz pozwolą na znalezienie wspólnego języka dobrej zabawy.

(r) – za: Książnica Stargardzka

Poprzedni artykułXI Spacer Historyczny „Stargard tajemniczy i nieznany”
Następny artykułBłękitni Stargard. Poszli za ciosem


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj