Empora chóralna kościoła w Pęzinie już po konserwacji

0

Ponad rok zajęły prace konserwacyjne, które przywróciły dawną świetność emporze chóralnej, stanowiącej niezwykle cenny zabytek kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Pęzinie (gmina Stargard).

Prace objęły m.in. odnowienie parapetu empory oraz 16 obrazów umieszczonych w jej arkanach. Malowane na drewnie przedstawiają postaci ze Starego i Nowego Testamentu.

Zakończenie prac stało się okazją do uroczystego spotkania mieszkańców Pęzina i Ulikowa w odnowionych wnętrzach świątyni. Wysłuchali oni wykładów dotyczących zarówno bogatej historii kościoła, jak i Pęzina oraz okolicznych miejscowości gminy Stargard. Prelegentami byli: dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie dr hab. Marcin Majewski, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, oraz mgr Przemysław Manna, który przybliżył szczegóły konserwacji empory.

Kościół wzniesiony w XVI w. jest nierozerwalnie związany z dziejami rodu von Borcke. Dyrektor MAH w interesujący i przystępny sposób przybliżył zebranym historię tego rodu. Wiele miejsca poświęcił także bogatemu wyposażeniu świątyni. Słuchacze mogli dowiedzieć się m.in. o pochodzeniu wapiennych tablic nagrobnych oraz odkryciach archeologicznych, dokonywanych jeszcze przed wojną w obrębie Pęzina.

Wykonana w drugiej połowie XVI w. drewniana empora teraz jeszcze bardziej przykuwa uwagę, dzięki detalom wyeksponowanym przez konserwatorów.

To kolejny już etap żmudnych prac remontowych w kościele. Dzięki finansowemu wsparciu z budżetu Powiatu Stargardzkiego zdołano wyremontować wcześniej charakterystyczną wieżę, wzniesioną na rzucie kwadratu po zachodniej stronie kościoła.

Prace konserwacyjne współfinansowano z funduszy UE w ramach inicjatywy Leader, objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Polub nas na Facebooku

Poprzedni artykułZłote gody trzech par. Wytrwali w miłości
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Nerwowa, ale szczęśliwa końcówka


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj