Zaproszenie na wykład „Czym jest buddyzm Diamentowej Drogi?”

0

21 lutego (piątek) o godz. 19:00 w Stargardzkim Centrum Kultury, w sali 108, odbędzie się wykład Daniela Wysockiego pt. „Czym jest buddyzm Diamentowej Drogi?”

Buddyzm to jedna z najstarszych religii świata. Pochodzi od historycznego Buddy Siakjamuniego, który urodził się w północnych Indiach około 570 r. p.n.e. Diamentowa Droga to najwyższe nauki Buddy, których celem jest wykorzystywanie potencjału tkwiącego w każdej sytuacji.

Praktyka buddyzmu Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu opiera się na trzech filarach: poglądzie, że wszystkie istoty i zjawiska są doskonałe, medytacji – przekształcającej ten pogląd w bezpośrednie doświadczenie oraz skutecznym działaniu, wypływającym z uzyskanego w ten sposób wglądu. Praktykowanie nie ogranicza się zatem tylko do medytacji, ale jest możliwe w każdym momencie, co szczególnie odpowiada ludziom na Zachodzie, którzy często prowadzą intensywny tryb życia.

Lama Ole Nydahl: Urodził się w 1941 roku w Danii. Studiował literaturę angielską i niemiecką oraz filozofię. Lama Ole Nydahl i jego żona Hannah (zm. 2007 r.) byli jednymi z pierwszych zachodnich uczniów tybetańskiego króla joginów – XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże. Na jego prośbę Lama Ole Nydahl od blisko czterdziestu lat naucza buddyzmu Diamentowej Drogi i zakłada ośrodki medytacyjne na całym świecie.

Trudno znaleźć nauczyciela, który w tak dużym stopniu przyczyniłby się do przeniesienia buddyzmu na Zachód – do tej pory pod przewodnictwem Lamy Ole powstało ponad 700 ośrodków medytacyjnych na całym świecie (w tym 70 w Polsce). Dzięki swojej ciężkiej pracy uzyskał uznanie i szacunek nie tylko na Zachodzie, ale także na Wschodzie – w roku 2011 na zaproszenie udzielił buddyjskich nauk w Bhutanie oraz w Hong Kongu, przekazując buddyzm Diamentowej Drogi w nowoczesnej, zachodniej formie.

Lama Ole Nydahl nie jest mnichem, jego nauki dotyczą więc wszystkich obszarów życia – pracy, rodziny, związków partnerskich czy też umierania. Znany jest ze swej bezpośredniości i ignorowania poprawności politycznej.

Lama Ole jest autorem wielu książek przetłumaczonych na kilkanaście języków, w tym również na język polski (m.in. „O śmierci i odrodzeniu”, „Budda i miłość”, „Wielka Pieczęć” czy „O naturze rzeczy”). Uwielbia szybką jazdę na motorze i skoki spadochronowe z momentem swobodnego spadania.

Daniel Wysocki (fot.): Związany jest z buddyzmem Diamentowej Drogi od 1995 r. Brał aktywny udział w powstaniu i rozwoju ośrodków w Gliwicach, Helsinkach (Finlandia) i Killarney (Irlandia). Od 2004 r. na prośbę swojego nauczyciela Lamy Ole Nydahla wykłada podstawy buddyzmu. Pracował jako menadżer zarządzający procesami logistycznymi. W roku 2005 zaangażował się w projekt budowy Ośrodka Odosobnieniowego Nagodzice, gdzie obecnie mieszka i koordynuje jego rozwój.

(r), fot. – źródło: www.buddyzm.pl

Poprzedni artykułRemont Książnicy Stargardzkiej. Niedługo przeprowadzka do budynku przy ul. Wojska Polskiego 3
Następny artykułSpektakularni z WTZ w Dzwonowie wystąpią w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj