Doświadczamy wyjątkowej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych. Od nas zależy, czy zdamy wielki test społecznej odpowiedzialności – czy odpowiemy na apel Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce, aby oddawać krew.
Ona jest niezastąpiona, a teraz jest bardzo potrzebna. W Stargardzie będzie ją można oddać w tzw. krwiobusie, który ma swój przystanek na parkingu przed SCK, w następujących terminach:
– 23 marca (poniedziałek) w godz. od 8:30 do 12:00,
– 27 marca (piątek) w godz. od 8:30 do 12:00,
– 30 marca (poniedziałek) w godz. od 8:30 do 12:00.
Ponadto 28 marca (sobota) w godz. od 8:30 do 12:30 odbędzie się pobieranie stacjonarne krwi na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Bogusława IV 21. Organizatorem jest Klub HDK PCK Płomyk Stargard.
Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, policja, wojsko i wiele innych zawodów każdego dnia zdają najtrudniejszy egzamin w życiu. Pomóc im mogą honorowi dawcy krwi oraz wszystkie zdrowe osoby, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną.
Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach jej pozyskiwania używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi .
Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia. Podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.
Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia, najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby: od 18. do 60. roku życia – kobiety, i od 18. do 65. roku życia – mężczyźni, które ważą co najmniej 50 kilogramów i nie biorą leków. Więcej informacji o tym, kto może zostać krwiodawcą, zamieszczonych jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi oraz Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
oprac. bk
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!