„Nie lękajcie się…”. Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II

0

Równo 100 lat temu – 18 maja 1920 r. w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Wybrany na papieża w 1978 r., przyjął imię Jan Paweł II. Sprawował pontyfikat przez prawie 27 lat. Kanonizowany w 2014 r. przez papieża Franciszka.

Z okazji tej rocznicy prezydent Rafał Zając ze swoimi zastępcami Ewą Sową i Piotrem Myncem złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka. Podobnie uczynili m.in. starosta stargardzki Iwona Wiśniewska wraz z Ireną Agatą Łucką, członkiem Zarządu Powiatu Stargardzkiego, oraz duchowni, którzy zainicjowali wspólną modlitwę.

Pomnik św. Jana Pawła II stanął w naszym mieście w 2006 r. – odsłonięto go 2 kwietnia, czyli w pierwszą rocznicę śmierci papieża. Charakterystyczny monument na stałe wpisał się w krajobraz Stargardu. Znajduje się na skwerze – również im. Ojca Świętego Jana Pawła II – pomiędzy ulicami Jana Chrzciciela i S. Czarnieckiego.

Ojciec Karola Wojtyły był porucznikiem – pracował jako urzędnik wojskowy. Matka zajmowała się domem. W 1938 r. Karol wraz z ojcem przenieśli się do Krakowa, gdzie przyszły papież rozpoczął studia polonistyczne. Dalszą edukację na tym kierunku przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Wojtyła kontynuował naukę w tajnym seminarium, skupiając się na teologii.

Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie już po wojnie, w listopadzie 1946 r. Oprócz działalności duszpasterskiej, pisał wiersze, publikował artykuły prasowe i był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1958 r. przyszły papież otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. Brał również udział w Soborze Watykańskim II (1962 r.).

16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Od początku pontyfikatu pielgrzymował – przez niemal 27 lat odwiedził łącznie 130 krajów na całym świecie. Był również inicjatorem Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w Rzymie w 1985 r. W cyklicznych spotkaniach każdorazowo biorą udział miliony młodych ludzi z całego świata.

Jan Paweł II zmarł w Watykanie 2 kwietnia 2005 r. Miesiąc po pogrzebie rozpoczął się proces beatyfikacyjny papieża Polaka. W 2011 r. został błogosławionym, a beatyfikacji dokonał Benedykt XVI. Kanonizacja Jana Pawła II przez papieża Franciszka odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 27 kwietnia 2014 r.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułKolejna rowerzystka potrącona przez samochód 
Następny artykułDrużyna i trenerzy 75-lecia BŁĘKITNYCH


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj