Drużyna i trenerzy 75-lecia BŁĘKITNYCH

0

18 maja 2020 roku Błękitni świętują jubileusz 75-lecia istnienia. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej, równo 75 lat temu – 18 maja 1945 roku w Stargardzie powstaje, pierwszy na Pomorzu Zachodnim, klub sportowy pod nazwą Błękitni.

Z okazji tego jubileuszu, klub zorganizował mały plebiscyt dla kibiców KP Błękitni Stargard na najpopularniejszą „jedenastkę” 75-lecia i na najlepszego trenera. Głosowanie odbyło się w internecie – na stronie Błękitnych. Przez minione 28 dni kibice wybierali swoich ulubieńców spośród nominowanych 75 zawodników oraz 16 trenerów, za kadencji których klub odnosił największe sukcesy. W zabawie udział wzięło prawie 4000 osób.

Głosowaniem internautów wybrana została najpopularniejsza drużyna 75-lecia – osiemnastu zawodników oraz dwóch trenerów. Najlepszym zawodnikiem, z największą ilością głosów, został Marek Ufnowski (385 głosów), natomiast trenerem – Krzysztof Kapuściński (364 głosy).

W drużynie 75-lecia Błękitnych znalazły się m.in. takie postacie jak Wiesław Wraga, Arkadiusz Bąk czy Arkadiusz Zając. Są to jedni z najwybitniejszych wychowanków Błękitnych Stargard.

Wraga to m.in. były zawodnik Widzewa Łódź (lata 1982-1990), dla którego strzelał wiele bramek, w tym – najsłynniejszą i najpiękniejszą w europejskich pucharach – strzeloną głową zza linii pola karnego słynnemu Liverpoolowi. Bąk to były reprezentant Polski, uczestnik Mistrzostw Świata w 2002 roku w Korei Południowej, a także zawodnik wielu klubów ekstraklasowych jak np. Polonia Warszawa, Amica Wronki czy Lech Poznań. Śp. Arek Zając był wybitnym piłkarzem Błękitnych. Rozegrał wiele meczów w ekstraklasie. Był m.in. zawodnikiem szczecińskiej Pogoni. Niestety po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w 2016 roku.  Obecnie od 2017 roku, co roku w lutym, odbywa się turniej oldboyów Błękitnych ku pamięci Arka Zająca.

W wybranej drużynie jest również kilku zawodników z młodszego pokolenia, współtwórców ostatniego sukcesu Błękitnych, czyli półfinału Pucharu Polski z roku 2015, jak Więcek, Pustelnik, Ufnal, Gajda, Wawszczyk, Piskorz czy Fadecki. Są również inni wybitni zawodnicy, którzy w różnych latach dla Błękitnych zrobili wiele dobrego i zasłużenie znaleźli się w najpopularniejszej osiemnastce, jak Ufnowski, Sobaszek, Łysoń, Stosio, Ciołek, Szafraniec, Buczma czy Kocikowski.

Spośród 16 nominowanych trenerów kibice wybrali dwóch najpopularniejszych. Dwóch z różnego pokolenia. Najwięcej głosów otrzymał trener młodego pokolenia Krzysztof Kapuściński, trener Błękitnych w latach 2012-2018, za którego kadencji klub odniósł największy sukces w historii, docierając do półfinału Pucharu Polski, gdzie w dwumeczu musiał uznać wyższość ówczesnego Mistrza Polski Lecha Poznań. Drugim trenerem został Edward Czeski, człowiek legenda w Błękitnych. Trener Czeski był trenerem grup młodzieżowych i dziecięcych. Wychował wielu znakomitych piłkarzy jak np. Arka Baka.

Klub nagrodzi zwycięzców plebiscytu specjalnymi, okolicznościowymi medalami, a każdy zawodnik i dwóch trenerów otrzyma symboliczne powołanie do drużyny 75-lecia Błękitnych Stargard. Medale i powołania wręczone będą na jednym z najbliższych meczów Błękitnych, który będzie mógł się odbyć z udziałem publiczności.

DRUŻYNA 75-LECIA BŁĘKITNYCH

 1. Ufnowski Marek (385 głosów)
 2. Sobaszek Tomasz (380 g.)
 3. Więcek Maciej (358 g.)
 4. Łysoń Paweł (296 g.)
 5. Pustelnik Tomasz (217 g.)
 6. Stosio Dariusz (190 g.)
 7. Ufnal Marek (188 g.)
 8. Wraga Wiesław (186 g.)
 9. Gajda Robert (174 g.)
 10. Wawszczyk Ariel (174 g.)
 11. Zając Arkadiusz (171 g.)
 12. Bąk Arkadiusz (170 g.)
 13. Piskorz Jarosław (156 g.)
 14. Ciołek Grzegorz (146 g.)
 15. Fadecki Wojciech (121 g.)
 16. Szafraniec Wiesław (101 g.)
 17. Buczma Grzegorz (101 g.)
 18. Kocikowski Janusz (93 g.)

TRENERZY

 1. Kapuściński Krzysztof (364 g.)
 2. Czeski Edward (209 g.)

(r) – za: blekitni.stargard.pl

Poprzedni artykuł„Nie lękajcie się…”. Setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II
Następny artykułKoronawirus. 17. zakażona osoba w powiecie stargardzkim  


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj