Czy uda się zachować dwa zabytkowe obrazy dla Szczecina i regionu?

1

Muzeum Narodowe z przykrością informuje, że dwa cenne dzieła – „Handlarze ryb” Augusta Ludwiga Mosta oraz „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” pędzla czynnego na przełomie XIX i XX wieku monogramisty J.R. – opuszczają muzeum i Szczecin.

Dziewiętnastowieczne obrazy trafiły do Muzeum Narodowego blisko 20 lat temu dzięki staraniom dr Bogdany Kozińskiej, ówczesnej kierownik Muzeum Historii Szczecina. Na jej prośbę zakupił je BRE Bank (obecnie mBank) i przekazał Muzeum w formie depozytu. Dzieła stały się ważnym elementem stałej wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim.

Obecnie decyzją Zarządu Banku oba obrazy mają zostać wystawione na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych.

Muzeum Narodowemu w Szczecinie w aktualnej sytuacji brakuje środków, aby wziąć udział w licytacji. Musimy się więc liczyć z utratą cennych dla Szczecina zabytków.

Wszystkim miłośnikom sztuki muzeum proponuje symboliczne pożegnanie z tymi dwoma ważnymi dla muzeum i regionalnej tożsamości dziełami.

Są to:

August Ludwig Most (1807–1883)
„Handlarze ryb”, 1846
olej, płótno, 79 x 94 cm
własność BRE Bank SA, depozyt w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Monogramista J. R., czynny na przełomie XIX i XX w.
„Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta”, 1899
olej, płótno, 70 x 112 cm
własność BRE Bank SA, depozyt w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Oba obrazy zostały wyeksponowane w hallu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1.

– Zapraszamy w środę, piątek, sobotę oraz niedzielę między godziną 10.00 a 16.00. W czwartek, w Boże Ciało Muzeum jest nieczynne – mówi Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Potencjalna utrata obu dzieł wywołała duże poruszenie. Pojawiły się pierwsze próby uratowania ich, m.in. wczoraj na portalu zrzutka.pl Szczeciński Ruch Miejski założył w tym celu zbiórkę pieniędzy .

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/jzjwuf

(r)

fot. – źródło: MN w Szczecinie

Poprzedni artykuł4 mln zł dla firm na bieżące potrzeby. Wydano już 1 mln zł
Następny artykułBoże Ciało w czasie pandemii


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj