Modernizacja linii kolejowej Poznań Główny – Szczecin Dąbie. Nowe perony – więcej komfortu

0

Podróżni mogą już korzystać z wygodnych peronów na zachodniopomorskich stacjach i przystankach m.in. w Choszcznie i Szczecinie Zdunowie. To efekt inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA na trasie z Poznania do Szczecina. Projekt za ponad 4 mld zł realizowany przy współfinansowaniu z programu unijnego CEF „Łącząc Europę”.

Perony w Starym Klukomiu, Choszcznie, Morzycy, Kolinie, Reptowie i Szczecinie Zdunowie są dłuższe, szersze i wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Obiekty dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości porusza się. Wykonano pochylnie i antypoślizgową nawierzchnię wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane zostały nowe wiaty, ławki oraz jaśniejsze oświetlenie. Ułatwieniem w podróżach są tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy

Na zachodniopomorskiej części trasy Szczecin – Poznań pociągi jeżdżą już nowym torem między Szczecinem Dąbiem a Reptowem, Kolinem a Dolicami oraz Choszcznem a Słonicami. Wykonawca buduje konstrukcje nowych peronów w Dolicach, Mierzęcinie, Drawinach i Podleścu.

Na szlakach Drawiny – Bierzwnik, Słonice – Kolin oraz Reptowo – Szczecin Dąbie wymieniane są tory, montowana jest sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Między Poznaniem a Szczecinem (ok. 190 km) podróżni zyskają lepszy komfort obsługi na 32 stacjach i przystankach. Efektem prac, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, będzie krótszy czas podróży. Najszybsze pociągi pojadą między stolicami Wielkopolski i Pomorza Zachodniego nawet o około 50 minut krócej, poniżej 2 godzin. Poziom bezpieczeństwa zwiększą nowe urządzenia sterowania oraz lokalne centra sterowania w Poznaniu i Stargardzie.

Zakończenie zasadniczych prac w ramach tej inwestycji planowane jest do końca 2022 roku. To jedno z największych przedsięwzięć realizowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej projektu www.poznan-szczecin.pl

(r) – źródło: PKP PLK

fot. Ł. Bryłowski / PKP PLK (fot. 1-2 Choszczno, 3 Kolin)

Poprzedni artykułKoronawirus w stargardzkim magistracie  
Następny artykułLKS Feniks Pesta. Sześć medali młodzików


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj