Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym

0

Co minutę ktoś potrzebuje krwi. W dobie pandemii z każdym dniem błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19.

Lekarze apelują: Jesteście pilnie potrzebni. Wasze osocze może uratować komuś życie!

Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu, objawami zakażenia. Jeśli chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś, oddaj je w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi.

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

– przechorowały COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów; 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;

– są w wieku 18-65 lat;

– w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży, w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Lekarze rekomendują wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Także policja zachęca do oddawania osocza. Jej funkcjonariusze i pracownicy też je oddają, udowodniając, że ludzkie życie i zdrowie jest dla nich wartością najwyższą. 55% krwi stanowi osocze – bezcenny dzisiaj dar ozdrowieńców. Nie zwlekaj, czas ucieka!

Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: https://www.twojakrew.pl/ozdrowiency/

(r)

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Kolejna zmarnowana szansa
Następny artykułZagłosuj na Stargard „Pod biało-czerwoną”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj