Kto płaci najmniej za ubezpieczenie OC?

0

Średnia cena OC w grudniu 2020 roku na Mubi wyniosła 780 zł. Jednak rekordzista znalazł polisę za 202 zł! Przyjrzyjmy się dzisiaj danym na temat ubezpieczenia OC. Które miasta wojewódzkie okazały się najtańsze pod względem ubezpieczenia auta? Które marki można było ubezpieczyć najtaniej?

Ubezpieczenie OC chroni finanse kierowcy, który spowodował szkodę. Brak polisy sprawiłby, że sprawca musiałby zapłacić za zniszczenia i leczenie osób poszkodowanych z własnej kieszeni. Doceńmy więc polisę OC, co nie oznacza, że musimy za nią przepłacać. Kalkulator OC Mubi pozwoli nam na szybkie wyliczenie składki i wybranie spośród wielu ofert ubezpieczeń!

Wysokość składki OC a dane kierowcy

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedni kierowcy płacą za ubezpieczenie OC mniej, a inni więcej? Najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że przyczyną są zniżki ubezpieczeniowe. Oczywiście jest w tym dużo racji – wypracowane przez lata zniżki mogą obniżyć cenę ubezpieczenia OC nawet o 60%!

Jednak to nie tylko historia ubezpieczeniowa wpływa na wysokość składki OC. Ubezpieczyciele, aby ją wyliczyć, potrzebują również informacji na temat kierowcy, pojazdu oraz sposobu użytkowania auta. Przyjrzyjmy się więc danym z porównywarki Mubi – którzy kierowcy płacą mniej za OC?

Ze statystyk wynika, że za ubezpieczenie OC płacą mniej kobiety. Średnia cena polisy wyniosła dla nich w grudniu 2020 roku 748 zł. Natomiast w przypadku mężczyzn było to 789 zł. Różnica nie jest duża i oscyluje w pobliżu średniej dla wszystkich kierowców – 780 zł.

Dla ubezpieczycieli istotny jest także wiek kierowcy. Statystyki wypadków publikowane przez policję wskazują, że w grupie 18-25 lat jest najwięcej sprawców zdarzeń drogowych (w przeliczeniu na 10 tys. osób). Dane te przekładają się na ceny ubezpieczeń. To właśnie najmłodsi kierowcy znajdowali najdroższe polisy – średnio za 1411 zł. Natomiast najtańsze ubezpieczenia OC oferowane były osobom w wieku 56-65 lat – za 567 zł!

Natomiast kierowcy w wieku 26-35 lat mogli ubezpieczyć auto średnio za 704 zł, z grupy 36-45 lat za 601 zł, a Ci między 36 a 45 rokiem życia za 606 zł. W takiej samej cenie znajdowali ubezpieczenie OC właściciele samochodów w wieku powyżej 65 lat – 604 zł.

Trzecim ważnym czynnikiem, który brany jest przez ubezpieczycieli do wyliczania składki OC, to miejsce zamieszkania. Kierowcy mieszkający w mniejszych miejscowościach mogą liczyć z reguły na niższe składki – w dużych miastach częściej dochodzi do kolizji. Dla ułatwienia porównamy średnie ceny OC wybranych miast wojewódzkich.

Top 5 najtańszych miast wojewódzkich pod względem cen OC w grudniu 2020 roku:

– Opole – 711 zł,

– Olsztyn – 754 zł,

– Katowice – 756 zł,

– Rzeszów – 769 zł,

– Lublin – 794 zł.

Z kolei najdroższymi miastami pod względem cen OC były:

– Bydgoszcz – 941 zł,

– Gdańsk – 914 zł,

– Szczecin – 913 zł,

– Poznań – 912 zł,

– Wrocław – 905 zł.

Różnica między najtańszym miastem pod względem średniej ceny OC, a najdroższym wyniosła aż 230 zł. Co ciekawe najdroższe miasta nie są wcale tymi największymi – wśród nich nie ma ani Warszawy, ani Krakowa.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji na temat kosztów polis OC, to zajrzyj do raportu Mubi – https://mubi.pl/dokumenty/ceny-oc-II-polrocze-2020.pdf. Dowiedz się, jak zmieniały się ceny ubezpieczenia na przestrzeni 3 i 4 kwartału 2020 roku!

Cena OC a samochód 

Wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej mają także parametry samochodu. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na markę pojazdu, pojemność silnika i rodzaj paliwa. Które marki można było najtaniej ubezpieczyć w grudniu 2020 roku na Mubi?

Top 5 najtańszych marek samochodów:

– Daihatsu – 554 zł,

– Lada – 575 zł,

– Dacia – 605 zł,

– Suzuki – 619 zł,

– Kia – 638 zł.

Wśród najtańszych marek do ubezpieczenia znalazły się aż trzy marki azjatyckie. Z kolei najwięcej trzeba było zapłacić za ubezpieczenie sportowych i luksusowych aut. Średnia cena OC Lamborghini wyniosła 1526 zł, MG 1507 zł, a Bentleya 1360 zł.

Ubezpieczyciele zwracają uwagę także na pojemność silnika. Jak zmienia się cena OC ze względu na ten parametr samochodu?

Statystyki średnich cen ubezpieczenia OC wskazują, że im pojemność silnika jest większa, tym wysokość składki będzie wyższa. I tak w grudniu 2020 roku za polisę na auto z silnikiem poniżej 1,0 litra trzeba było zapłacić średnio 578 zł. Natomiast za samochód z silnikiem powyżej 2,0 litra aż 898 zł – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Istotnym czynnikiem jest także rodzaj paliwa. Najtańsze polisy OC znajdowali właściciele samochodów elektrycznych (692 zł). Z kolei najwięcej za ubezpieczenie musieli zapłacić kierowcy jeżdżący autami z instalacją gazową – 798 zł. Natomiast pojazdy z dwoma najbardziej popularnymi rodzajami napędów – benzyna i diesel – można było ubezpieczyć za 775 zł.

Ubezpieczenie OC a wyjazd za granicę

Firmy ubezpieczeniowe pytają o dane kierowcy, parametry samochodu i sposób użytkowania pojazdu. Dlaczego w formularzu pojawia się pytanie o wyjazdy zagraniczne autem?

Dla ubezpieczycieli ważne jest, czy ubezpieczający będzie wyjeżdżał autem za granicę na dłużej niż miesiąc (łącznie lub jednorazowo). W takim przypadku cena ubezpieczenia OC nie wzrośnie – zmienią się jednak warunki assistance i autocasco, które w podstawowych wariantach oferują tylko ochronę w Polsce.

(artykuł partnera)

Poprzedni artykułLokalni gastronomicy zwolnieni z opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu
Następny artykułBłękitni Stargard. Kolejny sparing i kolejne zmiany w kadrze


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj