Mozaika z dworca PKS już w nowym „domu”

4

Stało się! Pierwsza z uratowanych w 2015 r. mozaik z nieistniejącego dworca PKS ma już swoje stałe miejsce – w zmodernizowanej pływalni AquaStar przy Szczecińskiej 35 zdobi wnętrze pomieszczenia sąsiadującego z basenem. Dzisiaj odbył się jej montaż.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele stowarzyszeń i firm ze Stargardu, którzy zaangażowali się w akcję ratowania mozaik.

Przypomnijmy: wszystko zaczęło się w lutym 2015 r., kiedy redakcja portalu Stargardzka.pl otrzymała sygnał, że rozpoczęła się rozbiórka nieczynnego dworca PKS, na ścianach którego znajdowały się m.in. mozaiki zaprojektowane przez Ryszarda Mannę – wybitnego stargardzkiego artystę. Uznaliśmy, że należy je ratować. Akcja ruszyła wespół z Towarzystwem Przyjaciół Stargardu i SSMSP Brama. Później dołączyli inni.

Wiadomo było, że wszystkiego uratować się nie da

Nie było łatwo. Kwestie techniczne, związane z demontażem mozaik, i względy bezpieczeństwa – utrudniały działania ratownicze. Już wtedy wiadomo było, że wszystkiego uratować się nie da. Na domiar złego w przeddzień przygotowań do zdjęcia mozaiki, która znajdowała się na piętrze byłego dworca PKS, runęła ściana z tą dekoracją.

Ostatecznie udało się uratować mozaiki (mozaikowe pojazdy) ze ściany pomieszczenia socjalnego w parterowej przybudówce dworca i mozaikę z łazienki (tę, która dzisiaj zawisła w pływalni).

Wówczas uzgodnione zostało, że dekoracje te zostaną zdjęte przez firmę przeprowadzającą rozbiórkę – MDM Wid-Bud i przekazane Towarzystwu Przyjaciół Stargardu. Koszt prac pokryty został z darowizn pozyskanych przez inicjatorów akcji ratowania dworcowych mozaik.

W marcu 2015 r. nastąpiły ostatnie działania, mające na celu uratowanie mozaikowych kompozycji z byłego dworca PKS – tych, które możliwe były do odzyskania. Specjalnym transportem wywieziono płyty z nimi – ważące w sumie około 7 ton – na przechowanie do jednej ze stargardzkich firm.

Znaleźć miejsce dla uratowanych mozaik

Przed inicjatorami akcji zaczął się kolejny etap – znalezienie miejsca, w którym uratowane mozaiki zaczęłyby drugie życie. Zamysł był taki, aby umieścić je wewnątrz (bo tylko takie lokalizacje wchodziły w grę) jakiegoś obiektu – najlepiej użyteczności publicznej. Trudno było przewidzieć, w jakim czasie ten zamysł uda się zrealizować.

Długo to trwało. Przez jakiś czas była zgoda na umieszczenie płyt z mozaikowymi pojazdami w – wówczas – przyszłym Stargardzkim Centrum Nauki. Ale odstąpiono od tego.

Podjęliśmy więc próbę umieszczenia innej – mniejszej – mozaiki z łazienki byłego dworca PKS w przyszłej zmodernizowanej pływalni. Władze stargardzkiego OSiR-u przystały na to. Ukłony! Dzisiaj mamy tego efekt. Urokliwa mozaikowa kompozycja, odpowiednio przygotowana przez Mariana Preissa, pięknie wpisuje się w wybrane dla niej miejsce.

Może tym razem pójdzie szybciej

Teraz czas na znalezienie „domu” dla pozostałych mozaik. Pewne pomysły już są. Może tym razem pójdzie szybciej…

Inicjatorzy akcji: Stargardzka.pl, Towarzystwo Przyjaciół Stargardu i Stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Plastycznych Brama.

Darczyńcy: Leokadia i Marian Preissowie, firma Gur-Sped Tomasz Gurak, Halina i Mariusz Jankowscy, Danuta i Jerzy Waliszewscy, Elżbieta i Jan Zenknerowie, Elżbieta i Krzysztof Dybowscy, firma Baumat i darczyńca, który pragnie zachować anonimowość.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułDoświadczasz przemocy domowej? Daj sobie pomóc
Następny artykułIII liga. Zwycięska fala Błękitnych, Kluczevia też punktuje


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

4 KOMENTARZE

  1. Brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!!NIEZMIERNIE SIE CIESZE.MOJA MAMA SP.TAM PRACOWALA JA JAKO DZIECKO DOBRZE JA PAMIETAM,JAK PARE LAT TEMU ODWIEDZILAM MIASTO TO SIE PRZERAZILAM ZE DWORZEC NIE ISTNIEJE.A TU PROSZE JAK MILO.

  2. Teraz czas pomyśleć o renowacji mozaikowej fontanny na ul. Bydgoskiej :byłoby 2w1 :fontanna i mozaika.A gdyby dożyć do tego ładny skwer to jeszcze 3 :ładne miejsce do odpoczynku:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj