Jedna dyspozytornia medyczna w Zachodniopomorskiem

0

Od 1 października br. w naszym województwie działa jedna dyspozytornia medyczna, zlokalizowana w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Koncentracja dyspozytorni ma umożliwić efektywniejsze zarządzanie siłami i środkami Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Wcześniej nastąpiło pomyślne przekazanie dyspozytorni medycznej z Kołobrzegu do dyspozytorni w Szczecinie, a dobę później – przekazanie dyspozytorni medycznej do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

– Dzwoniący pod numer alarmowy 112 i numer pogotowia ratunkowego nie odczuli i nie będą odczuwali tej zmiany. Każde zgłoszenie, wymagające pomocy osobom w stanie zagrożenia życia lub zdrowia przez odpowiednie służby, będzie przyjęte i obsłużone – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.

Jak czytamy na stronie ZUW, wdrożony System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego wraz z uruchomionym mechanizmem zastępowalności dyspozytorni medycznych pozwoli na ujednolicenie modelu organizacyjnego dyspozytorni. Umożliwia m.in. przyjęcie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach z numerów alarmowych, dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowanie i lokalizację zdarzeń medycznych osoby dzwoniącej oraz zespołu ratownictwa medycznego. Wdrożony system przełoży się na wzrost poziomu bezpieczeństwa wszystkich osób potrzebujących pomocy, zapewniając możliwość jak najszybszego odebrania przez dyspozytora medycznego zgłoszenia alarmowego lub powiadomienia o zdarzeniu oraz zadysponowanie zespołu ratownictwa.

– W dyspozytorni medycznej w ZUW w Szczecinie znajduje się 10 stanowisk – na sześciu przyjmowane są zgłoszenia, dwa służą do wysyłania zespołów, na dwóch pracują: główny dyspozytor i jego zastępca, którzy koordynują pracę dyspozytorni i współpracują z wojewódzkim i krajowym koordynatorem ratownictwa medycznego – informuje Centrum Prasowe Wojewody.

Zadaniem dyspozytorów medycznych – oprócz przyjmowania zgłoszeń alarmowych i dysponowania zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia – jest m.in. przekazywanie niezbędnych informacji osobom udzielającym pierwszej pomocy, przekazywanie kierującemu akcją medyczną niezbędnych informacji ułatwiających prowadzenie medycznych czynności ratunkowych na miejscu zdarzenia, zbieranie informacji o dostępnych jednostkach systemu i przekazywanie tych informacji wojewódzkiemu koordynatorowi ratownictwa medycznego, powiadamianie o zdarzeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych, centrów urazowych i innych oddziałów szpitalnych, a także jednostek współpracujących z systemem ratownictwa medycznego.

(r)

fot. – źródło: Centrum Prasowe Wojewody

Poprzedni artykułSOK. Daniel Ziomko: „Robić to, co kocham, i czerpać z tego radość”
Następny artykułWiadukt Spokojna / Bogusława IV już przejezdny


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj