Wielkimi krokami zbliża się Koncert Adwentowy w wykonaniu Orkiestry Camerata Stargard. W tym roku wydarzenie uświetni doskonale znany miłośnikom fortepianu Artur Haftman, wybitnie zdolny stargardzianin, który swój kunszt wielokrotnie prezentował w rodzinnym mieście. Przyjedzie do nas prosto z Londynu.
Orkiestrę poprowadzi znakomity dyrygent Kuba Wnuk, którego fanom Cameraty również nie trzeba przedstawiać.
Koncert odbędzie się 19 grudnia (niedziela) o godz. 17 na dużej scenie SCK.
W programie wykonane zostaną trzy wielkie dzieła Ludwiga van Beethovena, przez wielu uznawanego za jednego z największych kompozytorów w dziejach:
– Uwertura Egmont op. 84,
– IV koncert fortepianowy G-dur op. 58,
– VII Symfonia A-dur op. 92.
Na ten koncert Fundacja Camerata Stargard pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Celem jego organizacji jest promocja i prezentacja szerokiej publiczności wyjątkowych absolwentów stargardzkiej szkoły muzycznej.
– Angażujemy również uczniów i absolwentów jako członków orkiestry. Jest to dla nich niewątpliwie okazja zasiadania w zawodowej orkiestrze u boku najlepszych instrumentalistów w regionie – mówi Monika Konopczyńska z biura koncertowego Orkiestry Camerata Stargard.
Bilety na to wydarzenie – 40 zł normalny, 25 zł ulgowy – można kupić w kasie kina SCK oraz online: www.sck.stargard.pl.
Przedsięwzięcie współfinansowane jest też przez Miasto Stargard. Partnerem Orkiestry jest Filharmonia Szczecin. Koncert odbędzie się we współpracy z MDK i SCK.
Artur Haftman – biografia:
To ceniony na arenie międzynarodowej pianista koncertowy, wysoko oceniany przez międzynarodową krytykę muzyczną za kreatywność i szczególną wrażliwość muzyczną na twórczość Fryderyka Chopina. „Nie sądzę, bym kiedykolwiek wcześniej słuchał na koncercie młodego pianisty, którego brzmienie i akordy byłyby tak urocze i pełne jak u Polaka Artura Haftmana. Być może jedynie Murray Perahia ponad 40 lat temu był tak rewelacyjny. Pod względem dźwiękowym recital Haftmana na 26. Dorocznym Festiwalu Muzycznym Foundation for Chinese Performing Arts [Fundacji Chińskich Sztuk Widowiskowych] w Walnut Hill stał się najważniejszym dokonaniem ostatnich kilku lat, ale był on także z najwyższej półki pod wieloma innymi względami” – pisał David Moran w „The Boston Musical Intelligencer”.
Urodzony w Stargardzie, Artur naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat pod kierunkiem Ewy Kubiak-Kubackiej i Jolanty Reszelskiej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie, następnie ukończył z wyróżnieniem Royal Colege of Music w Londynie w klasie Dimitrija Alexeeva.
W wieku ośmiu lat zadebiutował z Koszalińską Symfoniczną Orkiestrą Młodzieżową. Od czasu debiutu z orkiestrą Artur otrzymał liczne nagrody w międzynarodowych konkursach, m.in. I nagrodę w Concours International De Piano Paris – St. Maur Des Foses i nagrodę wydawnictwa Combre w Paryżu (2006), I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach/Warszawa (2007), I nagrodę na XVIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Pianistów w Koszalinie (2009), I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwii – Estonia (2010), I nagrodę na XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2011), I nagrodę na XVI Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Druskiennikach na Litwie (2011), I nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Palma de Mallorca (2011), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (2012), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Musica Classica” w Moskwie, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Sulechowie (2012), „Złoty Parnas” (Grand Prix) na Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku (2013), Laureat 47. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2013), II nagrodę na „Cesar Franck International Piano Competition” w Brukseli (2014), II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Villa de Xàbia” (2015), I nagrodę na Thomas Harris International Piano Competition w Londynie, Recipient of Gary and Eleanor Brass Scholarship at Royal College of Music (2019-2020), Recipient of Carnwath Piano Scholarship – jako jedyny pianista w całej Wielkiej Brytanii (2020-2021).
Artur Haftman mieszka obecnie w Londynie, ale koncertuje na całym świecie. Występował z recitalami solowymi w Wielkiej Brytanii, Polsce, Francji, Litwie, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Słowacji i Niemczech. Koncertował z orkiestrą w Filharmonii Szczecińskiej i Cameratą Stargard. W 2018 roku w Londynie wydał swoją debiutancką płytę z nakładem ponad tysiąc egzemplarzy. Jego plany na przyszłość obejmują recitale w Chinach w ramach „Grand Solo Tour”, recitale w Wielkiej Brytanii oraz przygotowania do premiery kolejnego CD.
bk
fot. materiały prasowe
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!