Pomoc dla poszkodowanych przez orkan Nadia

0

Poszkodowani mogą liczyć na pomoc finansową państwa. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, u których wiatr wyrządził straty w gospodarstwach domowych, jak i samorządów, które poniosły szkody w mieniu komunalnym, m.in. drogach, mostach, przepustach, obiektach sportowych i szkołach.

– Środki uruchamiane są na wniosek wojewody po oszacowaniu szkód. Im szybciej gminy przekażą do urzędu wojewódzkiego informację o wysokości szkód, tym szybciej ruszą wypłaty. Podczas dzisiejszej wideokonferencji przypomniałem włodarzom gmin o zasadach udzielania pomocy – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.

Osoby poszkodowane w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej mogą liczyć na dwie formy pomocy. Pomoc doraźna w wysokości do 6 tys. zł wypłacana jest rodzinom lub osobom samotnie gospodarującym, które poniosły straty w gospodarstwach domowych i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Informację o stratach zgłaszają do gminy.

Osoby, które poniosły straty w budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym, mogą liczyć na zasiłek w wysokości do 200 tys. zł, z przeznaczeniem na remont albo odbudowę. W związku ze szkodami powstałymi w budynkach gospodarczych przyznawana jest pomoc w wysokości do 100 tys. zł. Wysokość pomocy uzależniona jest od procentowego udziału zniszczeń.

Gminy mogą otrzymać dotację na dofinansowanie zadań własnych, związanych z remontem, przebudową i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej. Warunkiem jest tu wysokość strat, które są nie mniejsze niż 5 proc. dochodów własnych jednostki, a wartość dofinansowanego zadania przekracza kwotę 50 tys. zł.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania wsparcia dostępne są na stronie Ministerstwa spraw Wewnętrznych i Administracji:

https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych

(r)

fot. – źródło: OSP Kobylanka

Poprzedni artykułStargard grał z WOŚP. Była radość
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Terminarz rozgrywek w lutym


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj