Strażak Łukasz Gryciak – bohater z Dębna – z Gryfem Zachodniopomorskim i nagrodą marszałka

0

– Dzięki bohaterstwu pana Łukasza Gryciaka. Dzięki temu, że na Pomorzu Zachodnim mamy profesjonalne służby. Mamy ludzi z pasją i ludzi z misją, nikt nie zginął, nikt nie ucierpiał – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, wręczając Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego dzielnemu strażakowi z Dębna. Młodszy ogniomistrz Łukasz Gryciak, narażając życie, uratował z pożaru dwoje małych dzieci i ich babcię.

O tej akcji mówiła cała Polska. 14 stycznia podczas pożaru bloku w Dębnie ogień i silne zadymienie uwięziły w mieszkaniu na trzecim piętrze kobietę z dwojgiem małych dzieci. Na pomoc przybyli strażacy. Mł. ogn. Łukasz Gryciak uratował całą rodzinę. Widząc, że półtoraroczna Julka traci oddech, zdjął swoją maskę tlenową i dał dziewczynce. Ewakuował również jej brata, Filipa, i babcię. Gdy wszyscy byli już bezpieczni – wycieńczony bohater sam potrzebował pomocy medycznej. Trafił do szpitala.

Decyzją Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego bohaterskiemu strażakowi z Dębna została przyznana Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w maksymalnej wysokości (5 tys. zł). Mł. ogn. Łukasz Gryciak otrzymał również Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Wspaniałe, odważne czynny nie mogą pozostać niezauważone

Uroczyste wręczenie odznaki i symbolicznego czeku odbyło się dzisiaj (16.02.) w Urzędzie Marszałkowskim na Zamku Książąt Pomorskich.

– Takie wspaniałe, odważne czynny nie mogą pozostać niezauważone. Dlatego w imieniu całej społeczności, wszystkich mieszkańców, mam wielki zaszczyt uhonorować pana Zachodniopomorskim Gryfem, naszą regionalną odznaką – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, witając mł. ogn. Łukasza Gryciaka.

Marszałek podkreślił, przypominając okoliczności akcji ratunkowej: – Dzięki pana bohaterstwu. Dzięki temu, że na Pomorzu Zachodnim mamy profesjonalne służby, mamy ludzi z pasją i ludzi z misją – nikt nie zginął, nikt nie ucierpiał. Marszałek przypomniał również, że w ubiegłym roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował, że osoby, które z odwagą, poświęceniem, narażeniem życia niosą pomoc innym, będą honorowane również finansowo.

„Gdzieś tam byłem widoczny”

– Jest to skromne docenienie tego, że swoją pracę wykonuje pan z tak niebywałą pasją i odwagą – dodał Olgierd Geblewicz, wręczając nagrodę mł. ogn. Łukaszowi Gryciakowi.

Strażak – bohater podkreślił, że głośna akcja w Dębnie to wspólny sukces wszystkich strażaków, którzy brali udział w tym zdarzeniu.

– Ja tu jestem takim przedstawicielem tych chłopaków, ponieważ gdzieś tam byłem widoczny – stwierdził skromnie mł. ogn. Łukasz Gryciak. – Cieszę się, że nasza praca jest doceniana. I chciałbym podziękować za to w imieniu wszystkich strażaków.

W uroczystości uczestniczyli też zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP w Szczecinie st. brygadier Jarosław Tomczyk oraz komendant powiatowej PSP w Myśliborzu mł. bryg. Maciej Iwko.

Należy dodać, że wcześniej bohaterskiego strażaka uhonorował prezydent RP Andrzej Duda, przyznając Łukaszowi Gryciakowi Krzyż Zasługi za Dzielność.

(r)

fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułMost w Siekierkach najlepszą przestrzenią publiczną!
Następny artykułRemont chodnika na Reja – wypowiedz się


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj