Stargard grał dla Ukrainy i pomagał. I wzruszał się

0

– Przychodzi rodzina. Nie mogę patrzeć im w oczy, bo jest w nich tyle bólu… A przecież moim obowiązkiem jest dać im miejsce do życia, jedzenie, ubranie. I daję im to dzięki Wam. Waszą pomoc, wasze serce przekazuję dalej – mówiła Iwona Marciszak ze stargardzkiego koła Związku Ukraińców w Polsce przed swoim występem, wraz z muzykami, na scenie Teatru Letniego podczas koncertu „Gramy dla Ukrainy”.

Koncert był radosnym wydarzeniem, stargardzianie dopisali i chętnie uczestniczyli np. w licytacjach, nie żałując grosza także na inne atrakcje, dochód z których zasilił zbiórkę.

Ostatecznie udało się zebrać ponad 10 tys. zł!

– Chcę Państwu podziękować. Żadna administracja rządowa nie potrafiłaby tyle zrobić, co Wy zrobiliście dla ukraińskich uchodźców – mówił prezydent Rafał Zając w towarzystwie wiceprezydent Ewy Sowy. – Oni oczekują teraz dobrej energii, zrozumienia i solidarności. Wszystkiego dobrego!

Choć było radośnie, nie brakowało wzruszeń.

W pobliżu sceny stała liczna grupa Ukraińców, uciekinierów wojennych, którzy kilka dni wcześniej dotarli do Stargardu. To głównie matki z dziećmi. Byli tam też ci, którzy się nimi opiekowali. Wiele osób płakało, kiedy Iwona Marciszak śpiewała po ukraińsku.

Finał koncertu też był poruszający. Wszystkich obecnych w Teatrze Letnim poproszono o wstanie. Wówczas ze szczytu baszty Morze Czerwone rozległ się hymn Ukrainy w wykonaniu trębacza Piotra Księdza. Wsparli go zebrani przed sceną Ukraińcy, śpiewając swój hymn narodowy. W tym samym czasie odpalone zostały 24 race (12 niebieskich i 12 żółtych) symbolizujące 24 obwody Ukrainy.

W koncercie wystąpili: Marcin Rumiński, Damian Gralak z córką, Cantore Gospel, De Facto, Altos, Norbert Śliwa, Iwona i Rusłan Marciszakowie, Adrianna Bąk, Eryka Wieleba, Artur Słowik z Los Tatooloss (z przejmującym utworem „Soldat” zespołu Piatnica), Wiktor Marchewka, Piotr Ksiądz, Layla, Rupaki, Dzikie Wino z Młodzieżowego Domu Kultury i Katarzyna Malec, która apelowała o wsparcie wolontariuszy w nowym punkcie dystrybucji pomocy dla uchodźców – przy ul. Pierwszej Brygady.

Koncert wsparli: Bistro na Talerzu, Lewiatan Zachód i Krzysztof Nurzyński, Kawiarnia na Okrągło, Pol-Expance Krzysztof Kolasiński, Marek Kolasiński Kobylanka, Alkon Security Szczecin, Ochotnicza Straż Pożarna Żarowo, Firma Handlowo Usługowa Paweł Statkiewicz, Zakład Usług Komunalnych w Stargardzie.

Wydarzenie poprowadzili: Aleksandra Zalewska-Stankiewicz i Maciej Dura-Pomarański.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułKawiarenka Literacka. Spotkanie z Sylwią Trojanowską
Następny artykułOfiaruj dach nad głową


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj