Zakaz połowu ryb zniesiony. Na Odrze obowiązuje zasada „złap i wypuść”

0

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego znosi zakaz amatorskiego połowu ryb na całym zachodniopomorskim odcinku Odry oraz na Jeziorze Portowym. Zakaz był wprowadzony w związku z katastrofą ekologiczną. Decyzję podjęto po uzyskaniu opinii Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii i Polskiego Związku Wędkarskiego. Uchwała obowiązuje od dziś – 14.09. br.

– Zakaz połowu ryb wprowadziliśmy 13 sierpnia w trosce o zdrowie i życie wędkarzy i ich rodzin. Nie mając żadnych informacji na temat tego, co jest pierwotną  przyczyną masowego śnięcia i wymierania ryb, musieliśmy reagować natychmiast – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Dzisiaj po wsłuchaniu się w liczne głosy płynące ze środowiska wędkarzy i rybaków, ale także opinii naukowców i odpowiednich służb, znosimy zakaz połowu, co jednak nie oznacza końca naszej walki o czystą Odrę.

Jak informuje  dr hab. inż. Adam Tański, prof. ZUT z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa, prezes szczecińskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, na wodach Polskiego Okręgu Wędkarskiego w Obwodzie rybackim rzeki Odra nr 5 i Jeziorze Portowym do końca miesiąca obowiązywać będzie zasada „złów i wypuść”.

– Po przeprowadzeniu analizy aktualnego stanu ichtiofauny obowiązywanie tej zasady może być przedłużone – mówi prof. Adam Tański.

Olgierd  Geblewicz dodaje: – Mam nadzieję, że wędkarze będą ze zniesienia zakazu korzystali w sposób rozsądny. Rybie trzeba dać możliwość przemieszczenia się w górę rzeki. Oczywiście niezbędne będą kontrolne połowy i analiza ekosystemu do czasu powrotu do intensywniejszego korzystania z rzeki. W tej sprawie ponownie  będę się spotykał ze specjalistami.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii, w odpowiedzi na zapytanie ze strony Urzędu Marszałkowskiego, zapewnia, że „analiza wyników badań ryb prowadzonych w związku z zanieczyszczeniem rzeki Odry nie wykazała przekroczeń w zakresie badanych parametrów”.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

fot. – źródło: https://wzp.pl/

Poprzedni artykułMury przy Klasztornej pną się do góry
Następny artykułZS nr 2. Oddali 14 litrów krwi


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj