ZSS działa już 60 lat. Starosta: „Uczniowie przychodzą tu z radością”

0

Od 1962 r. w Stargardzie działa wyjątkowa placówka – Zespół Szkół Specjalnych, który świętuje swoje 60-lecie i wspominając wydarzenia sprzed lat, snuje śmiałe plany na przyszłość. Podczas uroczystego spotkania publiczność miała okazję zobaczyć – często budzące podziw, wzruszające, ale i radosne – barwne występy artystyczne uczniów.

Jubileuszowe obchody 60. rocznicy działalności Zespołu Szkół Specjalnych w Stargardzie rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela.

Placówka powstała z inicjatywy Ludwika Janickiego – ówczesnego inspektora oświaty w Stargardzie. Założycielami szkoły dla uczniów potrzebujących szczególnej troski byli Wacław i Wiesława Śmigierscy. Po nich placówką kierowali dyrektorzy: Kazimierz Nowicki, Wiesław Górecki, Janina Maćkowiak i Wanda Nowicka. Od 2020 roku dyrektorem szkoły jest Ewa Ściesińska, którą wspierają zaangażowani pedagodzy, administracja, pracownicy Szkoły Filialnej przy Ośrodku Rehabilitacji Dziecięcej oraz – przede wszystkim – wspaniali wychowankowie.

– To, że uczniowie przychodzą tu z radością – jest jej najlepszą wizytówką. To również miejsce, gdzie rodzice mogą się czuć jak u siebie. Gratuluję pięknego jubileuszu! – mówiła starosta Iwona Wiśniewska podczas uroczystego apelu w budynku ZSS, a następnie wręczyła na ręce dyrektorki szkoły wyjątkowy prezent – czek opiewający na kwotę 100 tys. zł.

Zaczynali skromnie – od 2 nauczycieli i 2 sal lekcyjnych. Dzisiaj 77 pedagogów uczy i rozwija prawie 240 młodych ludzi w budynku dostosowanym do ich szczególnych potrzeb.

– W życiu najcenniejsze jest to, żeby mieć obok siebie drugiego człowieka, któremu możemy zaufać i który zawsze wesprze nas w trudnych chwilach. Każdy z nas chce wykorzystywać możliwości i szanse, jakie daje nam życie. Dziękuję kadrze szkoły za to, że pomaga rodzicom w spełnianiu marzeń dzieci, przed którymi świat stawia przecież jeszcze większe wyzwania. Wasze działania zasługują na uznanie i ogromny szacunek. Życzę mnóstwa energii do tej wymagającej pracy oraz satysfakcji z wykonywania codziennych obowiązków – mówił prezydent Rafał Zając. W ramach prezentu z okazji swego 60-lecia szkoła otrzymała od miasta czek na 5 tys. zł.

Pierwsze lekcje w Szkole Specjalnej odbywały się w latach 60. w budynku Domu Harcerza przy ul. B. Krzywoustego 1 (obecnie siedziba Miejskiego Browaru Stargard). Z uczniami początkowo pracowali tylko założyciele placówki – Wacław i Wiesława Śmigierscy. Z czasem szkoła rozwijała się, organizowano dodatkowe zajęcia, przybywało pedagogów i podopiecznych. Zaczęto udzielać wsparcia także rodzicom i opiekunom dzieci z niepełnosprawnościami. Od 2004 r. placówka działa w budynku przy ul. W. Stwosza 1a/1b. W 2021 r. powstała tam dodatkowo Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.

Na co dzień w ZSS uczą się młodzi ludzie z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Dostają podstawowe wykształcenie, ale również mają szansę na zdobycie umiejętności pozwalających na podjęcie pracy zawodowej. Placówka umożliwia wszechstronny rozwój i wsparcie w dążeniu do jak największej samodzielności. Dzieci i młodzież z ZSS m.in. jeżdżą na wycieczki, z sukcesami startują w konkursach, współpracują ze szkołą w Stralsundzie i organizują zabawy z różnych okazji.

oprac. bk – źródła: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe

fot.: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe

Poprzedni artykułKlub Wojskowy 12 BZ. Wystawa prac Zenona Ozgi
Następny artykułTriki na zdrowsze, gęstsze włosy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj