Był Dzień z Ukraińską Kulturą. Starosta: „Staliśmy się sobie bliscy”

0

Tańce, śpiewy, wystawy, stoiska z przysmakami, rękodziełem, ikonami i ukraińskimi strojami – w piątkowy (4.11.) wieczór, w Domu Kultury Kolejarza, udało się przybliżyć mieszkańcom Stargardu i naszego powiatu ukraińską kulturę.

Z zaproszenia na to wydarzenie skorzystało bardzo wielu stargardzian i gości, których przywitał Paweł Pałczyński, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, Koło w Stargardzie.

– Nawet w tych tragicznych okolicznościach, staliśmy się sobie bliscy. Wielu z Państwa znalazło tu swój dom – mówiła starosta Iwona Wiśniewska.

Wiceprezydent Piotr Mync podkreślił: – Jesteście Państwo naszymi sąsiadami. Cieszą mnie kontakty między nami. Ale mamy jeszcze wiele do zrobienia, by lepiej się poznać.

Takiego Rusłana i takiej Iwony to nigdzie nie ma

– W Stargardzie kultura ukraińska zawsze była obecna – mówił Henryk Kołodziej, konsul honorowy Ukrainy, dziękując za zaangażowanie miasta i powiatu w to i inne wydarzenia. Później dodał: – Jeżdżę po kraju, po województwie, ale takiego Rusłana i takiej Iwony [Marciszaków – bk] to nigdzie nie ma.

Na prośbę Pawła Pałczyńskiego wszyscy wstali i uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego w czwartek (3.11.) Grzegorza Konopczyńskiego.

Później zaczęły się występy: tańce i śpiewy, a także oglądanie wystaw, zajadanie się kupionymi przysmakami, jak również zakupy wyrobów rękodzielniczych, ikon i ukraińskich strojów.

Taneczne popisy występujących dzieci chwytały za serce. Wdzięk, luz, umiejętności nagradzane były gromkimi oklaskami.

„Stargard dla Ukrainy”

Z uwagą oglądano wystawę fotografii autorstwa Romana Budzowskiego pod tytułem „Stargard dla Ukrainy”. To dokumentacja nie tylko oficjalnych wydarzeń, ale również ciężkiej pracy wolontariuszy, wsparcia mieszkańców, władz miasta i ludzi kultury. Autor cierpliwie opowiadał o okolicznościach powstania tych zdjęć, wzbogacając je o dodatkowe informacje.

Zainteresowanie budziła też wystawa Tetiany Kovtun, przedstawiająca m.in. zatrzymane w kadrze zdarzenia z trudnej podróży Ukraińców do Polski po napaści Rosji na Ukrainę i ich pobytu w naszym mieście.

W DKK wystąpili: dziecięcy zespół taneczny Namysto, grupa wokalna Ukraińskie Barwy, Rodzina Marciszaków, a także Rupaki, Layla, Patrycja Kucharzyk z MDK pod kierunkiem Ewy Krysian i Aleksandry Krysian.

Wesprzeć ukraińskich żołnierzy

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży artykułów na stoiskach zostaną przekazane stargardzkiemu Komitetowi Pomocy Ukrainie w celu wsparcia ukraińskich żołnierzy. Łącznie zebrano 6275, 41 zł.

Organizatorami Dnia z Ukraińską Kulturą byli Koło w Stargardzie Związku Ukraińców w Polsce oraz Parafia Greckokatolicka pw. św. Jozafata Kuncewicza.

Wydarzenie uzyskało wsparcie finansowe od Miasta Stargardu w ramach zadania publicznego „Ukraińska Kultura w Stargardzie '2022”.

Bożena Kuszela

fot.: Bożena Kuszela, Roman Budzowski

Poprzedni artykułSP 11. Już można korzystać z siłowni plenerowej
Następny artykułBiuro Obsługi Klienta z ceramiczną płaskorzeźbą


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj