Branża turystyczna w regionie świętuje. Dobre wyniki i niezłe prognozy

0

Za nami szczyt turystycznego sezonu 2022 roku na Pomorzu Zachodnim. Tylko w te wakacje skorzystano w naszym województwie z ponad 5,5 mln noclegów. Wynik ten pozwolił regionowi utrzymać – pod tym względem – pozycję krajowego lidera.

Wiele wskazuje na to, że zarówno tegoroczny, jak i ubiegłoroczny sezon był dla rodzimej branży turystycznej udany. To niezwykle cenne informacje, szczególnie w kontekście wciąż niełatwych, bo popandemicznych warunków odpoczynku, wpływu wojny w Ukrainie i wysokiej inflacji towarów oraz usług.

Według danych całorocznych za 2021 rok oraz za sezon wakacyjny obejmujący lipiec i sierpień 2022 roku, województwo zachodniopomorskie nadal utrzymuje pozycję lidera w zakresie liczby udzielonych noclegów turystom krajowym oraz zagranicznym, a także liczby obiektów i miejsc noclegowych.

22 proc. turystów, korzystających z hoteli w Polsce, było właśnie u nas

– W tym roku aż 22 proc. turystów, korzystających z hoteli w Polsce, było właśnie u nas. To świetny wynik. Cieszę się, że każdego roku nasze plaże, rzeki, jeziora, piękne lasy i zabytkowe miasta przyciągają coraz więcej osób. To był dobry sezon – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Zachodniopomorskie wyprzedziło w tej klasyfikacji zarówno województwo pomorskie (4,1, mln noclegów) oraz Małopolskę (3,4 mln noclegów), dlatego władze samorządu województwa z uznaniem odnoszą się do wysiłków turystycznych przedsiębiorców w regionie.

– Turystyka to jedna z wiodących gałęzi zachodniopomorskiej gospodarki. Udział turystyki w PKB województwa wynosi ok. 15 proc. To efekt działania małych rodzinnych firm i średnich przedsiębiorców, które podołały pandemii i zapewniają miejsca pracy – podkreśla Anna Bańkowska, odpowiedzialna w Zarządzie Województwa za sferę turystyki.

Gwiazdy Turystyki dla najaktywniejszych

To właśnie za tę aktywność, kontynuację inicjatyw i podejmowanie nowych wyzwań na rzecz dalszego rozwoju turystyki, w Kołobrzegu podczas uroczystej gali zostały przyznane Gwiazdy Turystyki:

– w kategorii „Najlepsza przestrzeń turystyczna” otrzymało miasto Świnoujście za nietuzinkową inwestycję – Promenadę Zdrowia, stanowiącą 950-metrowy zielony deptak oraz ścieżkę dla rowerzystów i rolkarzy, wyposażoną w place zabaw, miejsca gier i siłownie plenerowe;

– w kategorii „Najlepsza inicjatywa” – powędrowała do Ogrodów Hortulus Spectabilis w Dobrzycy za Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów, pasjonatów oryginalnej kuchni i miłośników ogrodnictwa;

– w kategorii „Ambasador turystyki” – dla Sławomira Pińskiego za 25 lat działalności na rzecz zachodniopomorskiego golfa, stworzenie atrakcji sportowo-turystycznej w postaci pola golfowego w Binowie, jak też szefowaniu prestiżowemu Turniejowi World Amateur Golfers Championship Poland.

Przetrwanie lockdownów wymagało odwagi i wyrzeczeń

– Pandemia okazała się niezwykle wymagającym sprawdzianem dla regionalnej turystyki. Wydaje się, że ten najtrudniejszy okres mamy już za sobą. Przetrwanie lockdownów wymagało od branży wiele odwagi i dużych wyrzeczeń. Udało się to m.in. dzięki staraniom władz samorządu województwa, które aktywnie szukały dróg wsparcia i uruchamiały pomoc wszędzie tam, gdzie było to możliwe – przyznaje prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Magdalena Bulikowska.

Dobre wyniki, na które wskazują statystyki, to także dobry prognostyk na przyszłość dla zachodniopomorskiej turystyki. Pomorze Zachodnie ma silne podstawy, by utrzymać swoją pozycję lidera. Region dysponuje 1400 obiektami noclegowymi, z czego 150 to hotele, motele i pensjonaty mające ponad 10 tys. pokoi dla 22 tys. turystów.

Mamy się czym chwalić

Nieustannie rozwija się infrastruktura. Do unikatowego na skalę europejską Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego z 38 nowoczesnymi portami jachtowymi, dołączają coraz liczniejsze przystanie kajakowe m.in. na Odrze, Drawie, Inie, Parsęcie, jeziorze Szczucze oraz Dąbiu czy gęstniejąca sieć tras rowerowych np. w ramach Blue Velo, Velo Baltica, Trasy Pojezierzy Zachodnich i Starego Kolejowego Szlaku. Co więcej, region jest na etapie aktualizacji szlaków kamperowych, gwieździście rozchodzących się z Drawska Pomorskiego do granic województwa (do Wałcza, Szczecinka, Gwdy, Cedyni, Szczecina i Świnoujścia, Kołobrzegu czy Darłowa). Nie można zapominać również o dziedzictwie kulturowym regionu, czyli np. Skansenie Słowian i Wikingów w Wolinie, przebiegającym przez najważniejsze miasta regionu Szlaku Gryfitów, XIX-wiecznych fortach w Świnoujściu, sieci umocnień z II wojny światowej w Wałczu czy niedawno oznakowanym Szlaku Rejonu Pamięci Narodowej w okolicach Cedyni, Siekierek, Gozdowic i Łysogórek. Całości dopełnia budowany od niedawna nowy produkt turystyczny województwa – Festiwal Wina promujący lokalną sztukę winiarską  i rodzinne winnice, w tym tę największą w Polsce – Winnicę Turnau.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

fot., ilustracje – źródło: https://www.facebook.com/PomZachodnie

Poprzedni artykułSP 3. Będzie łącznik – będzie wygodniej się przemieszczać
Następny artykułDzień Niepodległości dla każdego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj