Dekarz Szczecin: dach z blachodachówki czy dachówki ceramicznej? Sprawdzamy, co lepiej wybrać!

0

Profesjonalni dekarze, czyli budowlańcy, którzy zajmują się m.in. naprawami dachów, to wykwalifikowani fachowcy. Co warto podkreślić, nawet wśród nich nie ma pełnej zgodności co do tego, jaki rodzaj dachu wybrać. Sprawdźmy, jakie atuty mają oba typy konstrukcji i która będzie dla Ciebie optymalnym wyborem!

Najważniejsze informacje o zawodzie dekarza

Historia dekarstwa jest liczona w setkach lat. Pierwsze przesłanki o wyodrębnieniu się tego grona fachowców sięgają już XIX wieku. Oczywiście od tego czasu, gdy cały proces w dużej mierze opierał się na odpowiednim przytwierdzeniu do dachu słomy, technologia znacznie ewoluowała.

Mimo tego, że specjaliści mają do swojej dyspozycji zarówno blachodachówkę, jak i dachy ceramiczne, to cały proces wymaga pewnych umiejętności. Właśnie dlatego warto skorzystać z największej bazy firm w Polsce — ALEO.com — i wyszukać tam dekarzy ze Szczecina.

Dach, jaki wykona taki dobry dekarz, musi być nie tylko stabilny i trwały, ale przede wszystkim szczelny. Dużą rolę odgrywa tu między innymi technologia wykonania oraz odpowiednia konserwacja całej konstrukcji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że montaż i serwisowanie to nie wszystkie usługi, jakie świadczą tacy fachowcy.

Zajmują się też odśnieżaniem konstrukcji, co – zwłaszcza w sezonie zimowym – może być kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno domowników, jak i np. sąsiadów, czy osób, które przechodzą po chodniku, który przynależy do naszej posesji.

Jaki rodzaj dachówki wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że dachówki ceramiczne słyną z bardzo dużej odporności na warunki atmosferyczne. Zniosą zarówno porywisty wiatr, ekspozycję na słońce, jak i siarczyste mrozy. W naszym klimacie to spory atut, którego nie należy bagatelizować.

To także dobry wybór dla osób, które cenią sobie komfort termiczny oraz akustyczny. Takie produkty nie tylko nagrzewają się powoli, ale też wolno wytracają ciepło, dzięki czemu na poddaszu o wiele prościej będzie nam utrzymać możliwie stałą, niezależną od czynników zewnętrznych, temperaturę.

Pewnym problemem może być jednak wymiana uszkodzonego elementu. Bez względu na cenę, jaką zażyczy sobie dekarz za mkw., trudno będzie zakamuflować niewielkie różnice w odcieniach kolorystycznych — zwłaszcza jeśli kupujemy dachówkę z dwóch różnych serii produkcyjnych.

Drugą opcją, na jaką możemy się zdecydować, są tradycyjne blachodachówki. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które mieszkają np. w górach, gdzie zaśnieżenie zwykle jest większe od tego, z jakim spotykamy się w innych regionach kraju. Gładka struktura blachodachówki sprawia, że śnieg nie będzie zalegał na dachu, co mogłoby stanowić pewne niebezpieczeństwo.

Po stronie atutów tej technologii trzeba też wskazać na jej uniwersalność. Bez względu na to, jaką cenę za mkw. bierze dekarz, położone we właściwy sposób blachodachówki na pewno będą wyglądać świetnie. Nie należy też spodziewać się widocznych różnic kolorystycznych.

Wadą tego rozwiązania jest kiepskie tłumienie hałasów. Wśród mankamentów należy też wskazać na konieczność dodatkowej izolacji. Zwykle w tym celu używa się wełny mineralnej. To dodatkowy bufor bezpieczeństwa, który zapewni lokatorom o wiele wyższy komfort termiczny. Oznacza to jednak dodatkowe wydatki, jakie inwestor będzie musiał ponieść.

Jaka jest cena za metr u dekarza?

Szacuje się, że uśredniona kwota jest zbliżona do 60-100 złotych za mkw. Skąd tak duża rozbieżność? Sporo zależy nie tylko od części kraju, gdzie działa firma, ale i od technologii, na jaką się zdecydujemy. Statystycznie, najmniej zapłacimy za tradycyjną blachodachówkę. Najdroższe będą zaś dachówki o małym formacie lub o trudnym do ułożenia kształcie.

(artykuł sponsorowany)

Poprzedni artykułMęskie Zdrowie Stargard 2022. Badania przesiewowe w kierunku raka jądra i raka prostaty
Następny artykułStargard przyjazny weteranom


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj