Trwają zachodniopomorskie „Ferie z WOT” – z udziałem stargardzian

0

W sobotę rano, pierwszego dnia ferii zimowych w Zachodniopomorskiem, bramę 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło 66 ochotników. Rozpoczęli szesnastodniowe, wymagające szkolenie, by po nim złożyć przysięgę wojskową. To głównie młodzi ludzie.

Uczniowie i studenci, czyli ci, do których w sposób szczególny adresowane jest szkolenie w czasie ferii zimowych, dopisali. Wśród 66 osób, które zgłosiły się na podstawowe szkolenie w 14. ZBOT, prawie 80 proc. stanowią ludzie młodzi, do 22 roku życia.

Pochodzą ze wszystkich stron województwa: Szczecina (14 osób), Koszalina (3 osoby), Kołobrzegu (dwie osoby), Stargardu (6 osób) czy Szczecinka (4 osoby). Aż 20 z nich to mieszkańcy małych miejscowości, m.in. Świeszyna, Malechowa, Kamieńca, Pilchowa, Brojc, Przybiernowa czy Siemyśla.

Co czwarty nowy żołnierz „czternastki” to kobieta. Panie mówią, że szkolenia się nie boją.

– Już w pierwszych minutach się poznałyśmy i postanowiłyśmy, że będziemy trzymać się razem i pomagać sobie – mówi Aneta, studentka Uniwersytetu Szczecińskiego ze Mirosławca. – Wstąpiłam, bo chcę przeżyć przygodę, chcę pomagać i chcę bronić. Szkolenia i wysiłku się nie boję, bo aktywnie uprawiam sport. Kiedyś pływałam na żaglach, grałam w siatkówkę, a teraz uprawiam sporty siłowe.

Sportowców właśnie wśród nowych żołnierzy nie brakuje. Wśród nowo przybyłych do 14 ZBOT jest ich trzech. Za tydzień dołączy kolejna sportsmenka.

W sumie, za tydzień na szkolenie uzupełniające (adresowane do osób, które były w wojsku lub innych służbach mundurowych lub ukończyły Legię Akademicką) przybędzie zachodniopomorskiej brygadzie kolejnych 35 osób.

– Cieszę się, że młodzi ludzie dopisali, że postanowili poświęcić swój wolny od nauki czas na szkolenie wojskowe, by stać się żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – mówi zastępca dowódca 14. ZBOT ppłk Tomasz Rejczak. – Mogę ich tylko zapewnić, że szkolenie choć będzie wymagające, dostarczy im satysfakcji i pozwoli posiąść nowe umiejętności.

Nowi żołnierze 14. ZBOT po umundurowaniu w Szczecinie, przejściu badań lekarskich i wypełnieniu niezbędnych dokumentów, pojechali do 141. batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie, gdzie będzie odbywało się szkolenie. Tam otrzymali broń i przejdą testy sprawnościowe. Przez kolejne dni szkolić się będą z wojskowej taktyki, strzelania, udzielania pomocy przedmedycznej, zaznajomią się z topografią, nauczą się wyznaczać azymut i poruszać w nieznanym terenie. Będą także uczestniczyć w zimowych zajęciach z surwiwalu.

Szkolenie zakończy się 26 lutego złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej w koszarach w Choszcznie. W uroczystości będą mogły wziąć udział rodziny i znajomi nowych żołnierzy 14. ZBOT.

(r), fot. – 14. ZBOT

Poprzedni artykułRuszył konkurs #TikTokowePomorzeZachodnie. Jedną z nagród iPhone 14 Pro max
Następny artykułŻyć pod innym niebem


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj