Historia dworu w Przelewicach zbadana

0

Dwór w Przelewicach (oficyna przy pałacu) poddawany jest obecnie gruntownemu remontowi w ramach bardzo szerokiego programu inwestycyjnego, realizowanego przez Ogrody Przelewice.

Projekt ten finansowany jest ze środków własnych samorządu województwa zachodniopomorskiego i środków UE. Obejmuje on modernizację i renowację pałacu wraz z otoczeniem oranżerii, spichlerza, dawnej rozlewni, wspomnianego dworu oraz wielu miejsc na terenie Ogrodu.

Na zlecenie dyrektora Ogrodów Przelewice Zygmunta Siarkiewicza, specjalista konserwatorstwa Maciej Gibczyński przeprowadził badania architektoniczne tego obiektu. Szczególnie piwnic, gdyż tylko tam występują relikty starszej architektury. Obiekt dworu wpisano do rejestru zabytków już w 1966 r.

Z badań wynika, że część naziemna pochodzi z I połowy XIX w. Co do piwnic, badania wskazują, że piwnice zbudowano na początku XVII w. z wykorzystaniem części fragmentów piwnic pochodzących z II połowy XVI w. Wiadomo, że po 1799 r. (właścicielem majątku był wówczas August Heinrich von Borgstede), w tym samych okresie, gdy budowano pałac w Przelewicach,  powstał dwór. W 1884 r. obiekt ten dość mocno przebudowano, a w latach 30. ubiegłego wieku dodano mu masywną wystawę dachową, powiększając kubaturę poddasza. Po 1945 r. w budynku znajdowały się m. in. mieszkania i biura PGR.

Od kilkunastu lat dwór pozostawał nieużytkowany i sukcesywnie popadał w ruinę.

Gruntowny remont obiektu nie tylko przywróci jego dawny blask i formę. Pozwoli też lepiej poznać jego historię. Temu też służyły przeprowadzone badania architektoniczne.

Kalendarium dziejów obiektu:

1437 r. – Przelewice należą do rodziny von Schack

1598 r. – pierwsza wzmianka o folwarku zawierająca informację o jego pożarze

1604 r. – odbudowano budynek bramny po pożarze

1618 r. – prawdopodobnie zespół jest już odbudowany po pożarze

1 ćw. XIX w. – budowa dworu (oficyny)

1884 r. – przebudowa Dworu

(r)

Poprzedni artykułBędzie dodruk „Zamętu”!
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Zwycięska „trójka” Mathewsa


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj