Nagrody dla twórców kultury za 2022 rok – rozdane. Prezydent: Kultura uczy wrażliwości

0

Natalia Leszczyńska, ks. Janusz Posadzy, Michał Wiraszko, Chór Echo Arioso, Zbigniew Balcewicz oraz Kornelia Sadowska, Mikołaj Matysiak, Franciszek Figiel i Maciej Uchal, a także ATS Anna Stankiewicz – to laureaci nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów, ambasadorów i mecenasów kultury za 2022 rok. Jak zwykle kilkunastu młodych ludzi dostało stypendia.

Łączna suma wszystkich przekazanych czeków to niemal 60 tys. zł.

Gala rozpoczęła się minutą ciszy dla śp. Stanisława Bartniczaka i śp. Grzegorza Konopczyńskiego – laureatów nagród kulturalnych, którzy zmarli w 2022 r.

– Kultura to przestrzeń do realizacji pasji i marzeń. Ona wpływa na jakość życia w mieście i zdecydowanie ją podnosi – mówił prezydent Rafał Zając i podsumował, co ważnego wydarzyło się w kulturze 2022 r., „co zrobiliśmy wspólnie dla rozwoju kultury”.

– Budżet kultury, uwzględniając nakłady inwestycyjne w minionym roku, to prawie 13 mln zł. To budżet imponujący i nie będzie zmniejszał tempa – zaznaczył prezydent.

Remont stulecia kolegiaty NMP Królowej Świata, modernizacja Książnicy Stargardzkiej, remont amfiteatru i części murów obronnych przy ul. Klasztornej, oddanie do użytku magazynu MAH – to najważniejsze przedsięwzięcia minionego roku.

Rafał Zając podkreślił aktywność SCN Filary pod wodzą Ernesta Warycha i jakość oferty SCK, będącej dziełem Joanny Tomczak i Sylwii Wieleby. Zaznaczył też, że miasto stawia na możliwość prezentacji dorobku lokalnych artystów i twórców i że szczególnie dużo dzieje się w obszarze wystaw prac plastycznych, a na dodatek niedługo na ulice miasta wyjedzie też wyjątkowa, mobilna galeria sztuki w autobusie.

Prezydent zapowiedział, że „zbliżamy się do oddania mieszkańcom szlaku „Ocalić od zapomnienia”. W tym projekcie przez ciekawe miejsca i historie poprowadzą nasze historyczne, choć zupełnie nowe, gryfiki”.

Powtórzył również, że miasto przygotowuje się do budowy nowej siedziby Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej z dużą salą koncertową, jakiej do tej pory nie było w Stargardzie.

Prezydent Rafał Zając zapewnił też: – Mam ogromną wdzięczność do nominowanych, laureatów nagród, wyróżnień i stypendystów, ale także wszystkich innych, niezwykłych postaci. Ich zaangażowanie jest wielką wartością.

Tradycyjnie już nagrody zostały przyznane w kilku kategoriach: młody artysta, artysta/twórca, kreator kultury i ambasador kultury. Poznaliśmy też zdobywców nagrody okolicznościowej oraz tytułu mecenasa kultury. Spora grupa utalentowanej młodzieży otrzymała także roczne stypendia.

STYPENDIUM

Natalia Leszczyńska, Alicja Kieliszek, Magdalena Pawelec, Alicja Bekiesz, Marcelina Gębicka, Agata Biryłko, Nailah Vitha, Patrycja Kucharzyk, Kornelia Sadowska, Adrianna Bąk, Eryka Wieleba, Paulina Pryciak, Piotr Korzeniowski, Zuzanna Szlachta, Nikola Szkodlarska, Dominika Lewandowska, Hanna Mielcarek, Mateusz Śliwa.

MECENAS KULTURY

ATS Anna Stankiewicz – firma wielokrotnie wspierała organizację wydarzeń kulturalnych w Stargardzie, m.in. takich jak koncert upamiętniający Mariana Bęćkowskiego i GrzyboGranie Music Festival.

– Dziękuję za to wyróżnienie. Ono będzie mnie motywować – powiedziała Anna Stankiewicz.

MŁODY ARTYSTA

Kornelia Sadowska – od ponad 8 lat rozwija swój talent w Młodzieżowym Domu Kultury – śpiewa solo i w zespole Rupaki. W 2022 r. zajęła m.in. I miejsce w III Ogólnopolskim Festiwalu Dźwięki Wolności w Gdyni, gdzie zdobyła również nagrodę dla Osobowości Festiwalu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Polskiej Zaśpiewane Latem w Krakowie i Grand Prix Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Let’s sing” w Warszawie.

Mikołaj Matysiak – pianista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie. Od najmłodszych lat bierze udział w konkursach pianistycznych na szczeblu regionalnym, międzyszkolnym, międzywojewódzkim i ogólnopolskim. W 2022 r. zdobył m.in. I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fortepianowym – Stargard, Choszczno, Goleniów. Gra również na organach podczas mszy świętych w kościele w Krąpielu.

Franciszek Figiel – uczeń III klasy kontrabasu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Stargardzie. W 2022 r. zajął m.in. I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Kowalewie Pomorskim i I miejsce w XXII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Malborku.

Maciej Uchal – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie. W 2022 r. zdobył I miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w Szczecinie. Jest stypendystą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Na swoim koncie ma udział w wielu koncertach i warsztatach.

– Jednym z powodów, czemu się rozwijamy, czemu idziemy do przodu, są  miasto, ludzie i miejsca w Stargardzie. Widzimy, że nas wspieracie. Dziękujemy bardzo – mówiła w imieniu czworga młodych laureatów Kornelia Sadowska.

ARTYSTA/TWÓRCA

Natalia Leszczyńska (zdjęcie główne) graficzka, wychowanka Ryszarda Balonia, swój talent szlifuje w Młodzieżowym Domu Kultury. Wciąż doskonali umiejętności i poszukuje nowych rozwiązań technicznych w dziedzinie współczesnej grafiki. Prowadziła również warsztaty dla dzieci i młodzieży. W 2022 r. zdobyła m.in. dwie I nagrody w międzynarodowym konkursie Primo Premio Grafica Italiana – w kategorii Studenti i w kategorii Studenti – Digitale – Ex Libris, zakwalifikowała się również do wystawy w V Międzynarodowym Konkursie Ekslibrisu w Stambule.

– Dziękuję kapitule, całej kadrze z MDK, szczególnie pani Małgosi Flas, panu Ryszardowi [Baloniowi], mojemu mistrzowi, mojemu najlepszemu nauczycielowi, rodzicom i przyjaciołom za wspieranie, i Państwu za to, że mogliśmy tu się spotkać jako ludzie, którzy aktywnie wspierają kulturę stargardzką – powiedziała artystka.

KREATOR KULTURY

Ks. Janusz Posadzy – od 2016 r. proboszcz parafii pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie. Od samego początku zaangażowany w życie kulturalne miasta i całego regionu. Pozyskał środki na kompleksowy remont kolegiaty – Pomnika Historii. Współorganizator jubileuszu 730-lecia kolegiaty i licznych koncertów, które odbywały się w świątyni, m.in. w ramach Meisinger Music Festival i Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. Ksiądz proboszcz ściśle współpracuje również z Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Ksiądz, trzymając statuetkę, tak rozpoczął swoje wystąpienie: – Ja powinienem zwrócić się do pana prezydenta, do radnych miasta z taką gorącą prośbą, aby wystąpili do prezesa rady ministrów o zmianę nazwy naszego grodu na STARSgard, bo są tu same gwiazdy.

Później dodał: – Składam taką deklarację panie prezydencie, że będę czynił wszystko, aby tę nagrodę odpracować.

AMBASADOR KULTURY

Michał Wiraszko – stargardzianin, muzyk, autor tekstów piosenek m.in. dla Krzysztofa Zalewskiego, Grzegorza Markowskiego, Ewy Farnej i Lady Pank. Frontman i współzałożyciel zespołu Muchy. W 2022 r. grupa Michała Wiraszki otrzymała Fryderyka w kategorii Album roku rock/metal za płytę „Szaroróżowe”.

– Serdecznie gratuluję wyróżnionym, dziękuję kapitule. Duża sprawa – wrócić po 20 latach tutaj w takiej, a nie innej, roli. I mimo że druga połowa mojego dotychczasowego życia jest związana głównie z Poznaniem, a od niedawna też z Warszawą, to nic nie wydarzyłoby się, gdyby nie te 20 lat spędzonych właśnie w Stargardzie i za to wszystkim Państwu i mojemu miastu pragnę się nisko pokłonić – mówił muzyk.

NAGRODA OKOLICZNOŚCIOWA

Chór Echo Arioso – działa w Stargardzie od 1972 r. Grupa koncertowała w całej Polsce, a także m.in. w Niemczech, we Francji i w Watykanie. W naszym mieście chór jest inicjatorem m.in. Stargardzkich Śpiewów Maryjnych oraz koncertów kolęd i pastorałek. W 2022 r. grupa otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Myślę, że ta nagroda będzie inspiracją do dalszej pracy nad pięknem pieśni chóralnej. Dziękuję wszystkim tym, którzy są obecni na naszych koncertach, bo kochają tak pieśń chóralną, jak my. A my odczuwamy ogromną satysfakcję, móc prezentować ją Państwu. Satysfakcji tej nie pozna dogłębnie nikt, kto nie będzie członkiem chóru – powiedział Jerzy Krawczyński, wieloletni dyrygent chóru.

NAGRODA SPECJALNA

Zdzisław Balcewicz – muzyk, pedagog, od 65 lat związany twórczo z Domem Kultury Kolejarza i Młodzieżowym Domem Kultury. Gra na akordeonie i saksofonie. Założyciel m.in. zespołu Sax Rhytm, muzyk Big Bandu Stargard i nauczyciel m.in. Grzegorza Grzyba i Cezarego Robaczewskiego.

– Proszę Państwa, dziękuję serdecznie za pamięć, za wyróżnienie. Nie jestem mówcą, wolałbym zagrać… – mówił jubilat.

Na koniec ks. Janusz Posadzy i ks. Jarosław Biryłko otrzymali – z rąk posła Michała Jacha – odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – za osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. O przyznaniu odznak zdecydował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a o wyróżnienia wnioskował Prezydent Stargardu.

W czasie gali dla publiczności wystąpili: Nailah Vitha, zespół Unleashed Cooperation (Patryk Rynkiewicz – trąbka, Patryk Matwiejczuk – fortepian, Flavio Gullotta – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja, Krzysztof Kuśmierek – saksofonista i kompozytor, laureat nagrody prezydenta Stargardu za 2020 r. w kategorii artysta/twórca) oraz Paulina Nowicka i stargardzianka Agnieszka Borkowska – choreografki, tancerki i aktorki.

bk

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Wymęczony remis u siebie
Następny artykułNowe pracownie terminalowe w szkołach


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj