Wiadukt na Składowej. Ma być gotowy do końca października

0

– Nadrabiamy zaległości – mówił Arnold Bresch, dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe SA, odnosząc się do stanu prac na przebudowywanym wiadukcie.

Mogliśmy go oglądać podczas drugiej już wizyty technicznej, zorganizowanej przez PKP PLK SA.

– Nie chcemy paraliżować miasta. Prowadzimy roboty tak, żeby jak najmniej utrudnić życie mieszkańcom – mówił Arnold Bresch. – To zadanie jest jednym z ostatnich. W listopadzie ruszymy z robotami na wiadukcie Szczecińska/Wyszyńskiego.

„Na wiadukcie przy ul. Składowej postępują prace przy budowie przyczółków obiektu. W miejsce starego wiaduktu powstaje tam nowy obiekt o bardziej wytrzymałej konstrukcji, która zapewni większy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Obiekt zostanie poszerzony, dzięki czemu kierowcy zyskają szerszą jezdnię, a dla pieszych i rowerzystów powstaną chodniki oraz ścieżka rowerowa. Konstrukcja obiektu będzie także dostosowana do planowanej obwodnicy drogowej Stargardu. Pozwoli to na usprawnienie komunikacji w mieście i wyprowadzenie częściowo ruchu samochodów z centrum poza miasto”.

Andrzej Kozera, dyrektor operacyjny Trakcja SA (firma wykonawcza), powiedział: – Zakresy prac, które teraz realizujemy, uzgadniane są z prezydentem. Teraz wszystko idzie zgodnie z planem – dotrzymujemy terminu, nie ma opóźnień. W razie potrzeby zwiększamy liczbę pracowników. Roboty prowadzimy także nocą. Do końca października realizujemy ten zakres prac, inne zakresy realizowane będą w listopadzie. Zostaną nam roboty torowe.

Wiceprezydent Piotr Mync potwierdził: – Do listopada wszystko mamy uzgodnione. Będą kolejne rozmowy. One nie są łatwe. Ale ta inwestycja jest bardzo ważna – dla miasta i regionu.

Tworzone wiadukty będą mieć właściwe parametry, których wcześniej nie było. Jak informował Tomasz Łojewski, dyrektor kontraktu w firmie Trakcja SA, światło wiaduktu na Składowej będzie dwukrotnie większe: pierwotnie miało 11 m, teraz będzie mieć 22 m.

„Prace na wiaduktach przy ul. Wyszyńskiego, ul. Bogusława IV oraz ul. Pierwszej Brygady/Konopnicka wykonawca będzie sukcesywnie rozpoczynał po oddaniu do eksploatacji części parzystej stacji w Stargardzie oraz po wykonaniu wiaduktu nad ul. Składową”.

Do końca października br. wiadukt na ul. Składowej będzie w pełni przejezdny. Zostaną do wykonania prace na przyległym terenie, np. dodatkowe konstrukcje zabezpieczające tory. Mają się zakończyć do końca tego roku.

Na pytania o wodę, która wciąż zbiera się pod wiaduktem, Tomasz Łojewski odpowiedział: – Najpierw musimy wykonać główne prace budowlane, później zajmiemy się odwodnieniem. Pomoże w tym zbiornik retencyjny, który tam powstanie.

Kolejnym wiaduktem, którym zajmą się wykonawcy, będzie wiadukt na ul. Wyszyńskiego. Konieczne będzie całkowite wyłączenie go z ruchu. Jego realizacja będzie najbardziej skomplikowana.

– Nikt nie wie, czy i jakie niespodzianki na nich czekają – można było usłyszeć.

Wszystkie prace mają się zakończyć jesienią 2024 r., potem nastąpi rozliczenie inwestycji.

„Na stacji w Stargardzie wykonawcy prowadzą też prace związane z przebudową torów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń starowania ruchem kolejowym. Gotowy  jest pierwszy z trzech peronów. Wszystkie nowe perony będą wyższe i szersze, dzięki czemu pasażerom będzie się wygodniej wsiadało i wysiadało z pociągów. Komfort oczekiwania na pociąg poprawią nowe wiaty i ławki. Jaśniejsze LED-owe oświetlenie zapewni bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację podróżnym ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem, wyświetlacze, gabloty z rozkładami jazdy oraz nowy system nagłośnienia z komunikatami głosowymi. Lepszą komunikację na stacji zapewni nowe przejście pod torami, które będzie prowadziło od budynku dworca na perony oraz drugą stronę miasta, do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Będzie ono wyposażone w windy, dzięki czemu stacja w Stargardzie będzie dostępniejsza dla wszystkich pasażerów, również tych o ograniczonych możliwościach poruszania się”.

Bożena Kuszela

fot. Maciej Kuszela

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Nowy sezon czas zacząć
Następny artykułPamiętamy o powstańcach warszawskich


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj