Najlepsze dyplomy 2023. Jedna nagroda, sześć wyróżnień

0

Projekt adaptacji wraku Betonowca do celów turystycznych autorstwa Mateusza Tomaszewskiego zdobył nagrodę główną w konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na „Najlepsze prace dyplomowe 2023”. 

Komisja konkursowa przyznała także sześć wyróżnień, doceniając projekty związane z rewitalizacją Starej Rzeźni na Łasztowni oraz terenów nabrzeżnych na Gocławiu, projekt stanicy harcerskiej w Podjuchach czy koncepcję osiedla akademickiego w Szczecinie. Dyplomanci z sukcesem zmierzyli się też z tematem kształtowaniem scenerii nadmorskiej w Mielnie czy nowej inwestycji w Karlinie.

Wystawę pokonkursową można zobaczyć w Galerii Architektów Forma (ul. Żołnierska 50 w Szczecinie).

We wtorek, 7 listopada 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie XIV edycji konkursu. Brali w niej udział dyplomanci z Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Akademii Śląskiej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Samorząd Województwa reprezentował przewodniczący komisji konkursowej, wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Nagroda (4 tys. zł) i wyróżnienia (po 1 tys. zł) przyznane zostały w trzech kategoriach:

– planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne,

– projektowanie architektoniczne,

– architektura krajobrazu.

W tym roku komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu jednej nagrody w kategorii architektura krajobrazu i sześciu wyróżnień.

ADAPTACJA WRAKU BETONOWCA Z NAGRODĄ GŁÓWNĄ

Nagrodę główną w kategorii architektura krajobrazu otrzymał Mateusz Tomaszewski z Politechniki Śląskiej za pracę magisterską „Katharsis adaptacja wraku Betonowca w Szczecinie”. Opiekę naukową nad pracą sprawował dr inż. arch. Jerzy Wojewódka.

Praca została nagrodzona za odważne, przekonywujące i konsekwentne uwzględnienie emocji wywoływanych przez obiekty architektoniczno-budowlane, ciekawie zaprezentowane w badaniach nad obiektami referencyjnymi i twórcze ich wykorzystanie w idei adaptacji do celów turystycznych osiadłego na mieliźnie j. Dąbie Betonowca. Na uwagę zasługuje pomysł budowania nastroju i odpowiedniego napięcia w opowiadaniu umieszczonym przed częścią opisową projektu, które jest swoistym przewodnikiem w odbyciu całej drogi prowadzącej do oczyszczenia z nękających odbiorcę emocji. Autor zaprojektował doznania i odczucia w niezwykle trudnym obiekcie, jakim jest wrak zbudowanego podczas II wojny światowej niedokończonego statku z betonu, a zaproponowane fizyczne interwencje są oszczędne i przemyślane, z uwzględnieniem kontekstu i walorów otoczenia oraz zastałych elementów samego obiektu. Mimo wyraźnego ukierunkowania w wywoływaniu określonych doznań, pozostawiona została przestrzeń do indywidualnych przeżyć i interpretacji wśród odwiedzających Betonowiec. Niezależnie od dużego ładunku metafizycznego i symboliki projekt został odpowiednio rozwiązany technicznie, a zastosowana konwencja graficzna wraz z warstwą tekstową tworzy spójny, klarowny i atrakcyjny przekaz.

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE

Kategoria planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne

WYRÓŻNIENIE dla Justyny Stanisławskiej z Politechniki Wrocławskiej za pracę „Krajobraz zmian. Kształtowanie scenerii nadmorskiej miejscowości Mielno”.

WYRÓŻNIENIE dla Natalii Kudlińskiej z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za pracę inżynierską „Projekt osiedla akademickiego w Szczecinie”.

WYRÓŻNIENIE dla Moniki Sęk i Aleksandry Rękas z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za pracę „Rewitalizacja terenów nabrzeżnych i projekt waterfrontu na Gocławiu w Szczecinie”.

Kategoria projektowanie architektoniczne

WYRÓŻNIENIE dla Ernesta Białousa z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za pracę „Rewitalizacja terenów Starej Rzeźni na Łasztowni w Szczecinie”.

WYRÓŻNIENIE dla Moniki Wachnik z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za pracę magisterską „Projekt stanicy harcerskiej w Podjuchach. Rewitalizacja terenu nad rzeką Regalicą”.

WYRÓŻNIENIE dla Alana Raoofa z Politechniki Krakowskiej za pracę magisterską „Wyspa Biskupia. Rewitalizacja założenia dworsko-folwarcznego z adaptacją spichlerza na zespół hotelowo-konferencyjny w Karlinie”.

Organizatorem konkursu jest Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Skład komisji konkursowej: Tomasz Sobieraj (przewodniczący komisji), Leszek Jastrzębski, Małgorzata Oyarce-Yuzzelli, Adam Zwoliński, Helena Freino, Wojciech Bal i Patrycjusz Zarębski.

Wszystkie zakwalifikowane do konkursu prace dostępne są na stronie internetowej: http://www.forma.zut.edu.pl/konkursmarszalkaXIV.php

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułWędrują, poznają region – jego historię i walory przyrodnicze, integrują się
Następny artykułWygodniej i bezpieczniej w SP nr 4


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj