Wędrują, poznają region – jego historię i walory przyrodnicze, integrują się

0

Rozstrzygnięty został konkurs, zorganizowany przez Oddział PTTK w Stargardzie, na Najaktywniejsze Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne w roku szkolnym 2022/2023.  W rywalizacji uczestniczyło 9 szkół ze Stargardu i okolic.

– Turystyka to nie tylko poznawanie nowych miejsc i aktywność w plenerze, ale także nauka cennej umiejętności bycia ze sobą. Uczestnicy rajdów i spotkań spędzają czas z tymi, którzy podzielają ich zainteresowania. W ten sposób zawiązują się wartościowe relacje, a często nawet wieloletnie przyjaźnie. Dodatkowo aktywność w terenie jest dobra dla zdrowia. Cieszę się, że te Koła wciąż się rozwijają, kształtując dobre nawyki na przyszłość – mówiła dzisiaj w Książnicy Stargardzkiej zastępczyni prezydenta Ewa Sowa, podczas podsumowania tegorocznej, 12. już, edycji konkursu na Najaktywniejsze Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne.

Zwycięzcą została Szkoła Podstawowa w Strachocinie – opiekunką Koła jest Elżbieta Semczak-Kaczmarek. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Maszewie – opiekunkami Koła są Kinga Gryczkowska i Zuzanna Bocian. Trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 5 w Stargardzie – opiekunkami Koła są Jolanta Kaliciak, Barbara Lemańczyk i Elżbieta Olaniecka.

Kolejne miejsca zajęły: Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa w Kunowie, Zespół Szkół w Stargardzie, Szkoła Podstawowa w Chociwlu, Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie i Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie.

– Nieraz pytają mnie, ile osób przychodzi na nasze rajdy: 30?, 50? osób. Gdy odpowiadam, że 180 – 200 osób, słyszę: „Nie wierzę” – mówił Andrzej Kaczyński, prezes Zarządu Oddziału PTTK w Stargardzie. – Część stargardzkich szkół nie przychodzi na te wędrówki. Z drugiej strony, gdyby przyszły, to końca nie byłoby widać…

W imprezach organizowanych przez stargardzki Oddział PTTK w okresie 2022/2023 uczestniczyło 2100 osób, w tym prawie 1800 młodych ludzi.

– Cieszę się, że są takie wyniki, że szkoły się włączają. Ale my powoli będziemy odchodzić. Myślę, że są następcy – mówiła Elżbieta Kaczmarczyk z Oddziału PTTK w Stargardzie, podkreślając, jak ważni w tym wszystkim są opiekunowie i nauczyciele.

Co istotne, w rajdach udział biorą także osoby z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną. Ponadto coraz częściej młodym ludziom towarzyszą rodzice i dziadkowie. To sprzyja integracji i nawiązywaniu bliskich relacji pokoleniowych.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Mecz pod kontrolą
Następny artykułNajlepsze dyplomy 2023. Jedna nagroda, sześć wyróżnień


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj