Pomniki upamiętniające żołnierzy francuskich i włoskich – już po remoncie

0

Zakończyła się kolejna inwestycja na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. Dwa pomniki zostały kompleksowo wyremontowane. Blask odzyskały monumenty upamiętniające żołnierzy francuskich i włoskich. Na nekropolii przy ul. W. Reymonta zamontowano także tablicę z informacją o grobach polskich jeńców wojennych.

Oba pomniki dokładnie wyczyszczono, a ubytki zostały uzupełnione. Całość zabezpieczono przed niekorzystnym działaniem pogody. Blask odzyskały także napisy i elementy ozdobne – teraz są dużo bardziej czytelne i wyraźne.

Dodatkowo wokół pomników wykonana została nowa nawierzchnia. Całość kosztowała prawie 240 tys. zł. Na ten remont miasto pozyskało 210 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inwestycja dobrze uzupełniła poprzednie prace – w 2022 roku na nekropolii przy ul. W. Reymonta wyremontowano jeden z pomników i ogrodzenie.

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny to szczególne miejsce na mapie Stargardu. Spoczywają tam żołnierze różnych narodowości i wyznań – uczestnicy obu wojen światowych. Są groby Polaków, ale również m.in. Amerykanów, Brytyjczyków, Francuzów, Serbów i Włochów.

Na nekropolii pojawiła się także tablica z informacją o polskich jeńcach wojennych, więźniach obozów w Stargardzie i w okolicznych miejscowościach. Pierwsi z nich zostali tam pochowani już we wrześniu 1939 roku.

O tym trudnym rozdziale naszej historii i wojennych realiach jenieckiego obozu w najnowszym podcaście z cyklu „Pamięć miasta” opowiada Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. Można go posłuchać tutaj.

(r)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułKorekty w rozkładzie jazdy linii nr 9 oraz 13
Następny artykułRozpoczęło się projektowanie przebudowy części ul. E. Orzeszkowej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj