Rozbiórka, badania archeologiczne, nowe kamienice

0

Zakończyło się wyburzanie budynków przy ul. Bolesława Chrobrego 12-14. Wiosną 2024 roku rozpoczną się tam konieczne prace archeologiczne. W niedalekiej przyszłości – o ile będzie zgoda konserwatora zabytków – w tym miejscu odbudowane zostaną eleganckie kamienice. Podobnie było w przypadku pobliskiego Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY.  

Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego najpierw zleciło całkowita rozbiórkę obu kamienic. Prace już się zakończyły. Trwa porządkowanie terenu i przygotowywanie do kolejnych działań.

W najbliższym czasie Stargardzkie TBS wyłoni wykonawcę badań archeologicznych. Ten teren jest objęty ochroną konserwatorską, dlatego – zgodnie z przepisami – takie prace muszą być tam przeprowadzone. I tak naprawdę to od nich będzie zależeć, co zostanie zrealizowane na tym terenie.

Jednym z wariantów jest odtworzenie kamienic mieszkalnych. Tego typu projekt jest zawsze dużym i kosztownym wyzwaniem – jednak efekty są zachwycające.

Stargardzkie TBS ma już doświadczenie w podobnych realizacjach – w taki sam sposób odbudowana została siedziba FILARÓW. Budynek przy ul. Bolesława Chrobrego 21 został rozebrany, a następnie odtworzony z dbałością o najmniejsze szczegóły. Dzięki temu użytkownicy zyskali komfortową, bezpieczną przestrzeń. Jednocześnie zadbano o walory historyczne Starego Miasta.

W przypadku odbudowywania takich obiektów, równie ważne jest dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – co często jest utrudnione przy modernizacji istniejących budynków.

Archeolodzy przy ul. Bolesława Chrobrego 12-14 mają się pojawić już wiosną przyszłego roku.

(f)

fot.: mak, Stargardzkie TBS

Poprzedni artykułChełmońskiego gotowa
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Tym razem końcówka dla biało-bordowych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj