1,5% dla naszych

0

W Stargardzie działa kilkanaście organizacji, którym możemy przekazać część naszych podatków. To realna pomoc i szansa na wsparcie najbardziej potrzebujących. Choć 1,5% od jednej osoby jest zwykle niewielką kwotą, suma w skali całego kraju robi wrażenie – w 2023 roku Polacy przekazali w ten sposób ponad 1,5 miliarda złotych.

1,5% naszego podatku mogą dostać tylko podmioty posiadające numer Krajowego Rejestru Sądowego. Ich aktualny wykaz jest na grafikach poniżej. Nasze organizacje pożytku publicznego zajmują się szerokim wsparciem dla stargardzian z różnych grup społecznych. Działają m.in. na rzecz seniorów, osób z niepełnosprawnościami, dużych rodzin, dzieci i zwierząt. To zarówno lokalne oddziały krajowych OPP, jak i stargardzkie fundacje i stowarzyszenia.

Rozliczając PIT, trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach należy dopisać cel szczegółowy – np. „dla Koła Stargard” lub „Stargard”. Wtedy mamy pewność, że 1,5% naszych podatków trafi w konkretne miejsce.

Inna opcja to wsparcie wybranej osoby. Stargardzianie potrzebujący pomocy często są podopiecznymi różnych organizacji (również ogólnopolskich), dzięki którym mogą otrzymywać pieniądze z 1,5% podatku. Informacje o numerach KRS i celach szczegółowych (w takich przypadkach jest to najczęściej imię i nazwisko) zwykle można znaleźć na facebookowych profilach, grupach z licytacjami, stronach ze zbiórkami i plakatach. W razie wątpliwości warto też dopytać o szczegóły w konkretnej OPP.

Uwaga – rozliczając się na platformie Twój e-PIT, w naszym zeznaniu automatycznie pojawi się organizacja, którą wsparliśmy w poprzednim roku. Zanim złożymy zeznanie podatkowe, można ją zmienić, np. wybierając tę działającą w Stargardzie.

Na tych, którzy tutaj żyją i rozliczają swoje podatki, czeka Stargardzka Karta Mieszkańca. Dostanie ją każdy, kto w swoim zeznaniu PIT wpisał adres zamieszkania w naszym mieście i Urząd Skarbowy w Stargardzie. Wystarczy przyjść do jednego z 6 punktów i pokazać pierwszą stronę rozliczonego PIT-u za 2023 rok. SKM można dostać w Stargardzkim Centrum Kultury, Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, AquaStar, Stargardzkim Centrum Nauki FILARY lub w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i w Ratuszu). Wszędzie tam można również przedłużyć karty. Szczegółowe informacje o SKM oraz wykaz wszystkich zniżek i udogodnień dla jej posiadaczy można znaleźć tutaj.

(r)

grafika: gov.pl

Poprzedni artykułPiS o wyborach samorządowych. „Dajemy alternatywę”
Następny artykułSpójnia w gronie najlepszych klubów w Polsce


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj