Znaczenie elastyczności w miejscu pracy – co warto wiedzieć?

0

W ofertach pracy słowo „elastyczność” odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Pracownicy nie zawsze jednak potrafią ocenić, czy nietuzinkowe, nieuwzględniające sztywnych wytycznych podejście będzie dla nich korzystne albo co w ogóle będzie dla nich oznaczać. Co warto wiedzieć o elastyczności w miejscu pracy?

Elastyczność od zaraz

Elastyczne podejście do zatrudnienia i relacji pracodawca-pracownik jest bardzo potrzebne w każdej firmie. Pozwala zachować work-life balance, a jednocześnie sprostać wymaganiom stawianym zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Przeglądając ogłoszenia na: https://www.aplikuj.pl/praca/stargard, można stwierdzić, że słowo „elastyczność” pojawia się w nich dosyć często. I to bez względu na to, w jakiej branży działa firma. Podobne odczucia mają osoby szukające pracy w większym mieście, przeglądające ogłoszenia ze strony: https://www.aplikuj.pl/praca/szczecin. Oznacza to, że elastyczność została niejako wymuszona przez współczesny rynek pracy. Tym silniej można ją odczuć, że pojawiają się na nim osoby z pokolenia Z, dla których sztywne reguły często są nieakceptowalne.

Co tak naprawdę oznacza elastyczność w miejscu pracy?

Elastyczność w pracy niejedno ma imię, mogąc odnosić się do wielu zagadnień. Najczęściej pracodawcy oferują elastyczność w kontekście:

– godzin pracy,

– miejsca pracy,

– sposobu wynagradzania za pracę,

– zmiany stanowiska pracy,

– korzystania ze sprzętu firmowego do celów własnych,

– pakietów szkoleniowych czy związanych z benefitami pracowniczymi.

Niemniej jednak w każdym zakładzie elastyczność może oznaczać coś innego. Pojęcie to nie zostało sprecyzowane przez ustawodawcę, dlatego daje dosyć szerokie pole do interpretacji. Zawsze warto więc dowiedzieć się, jakie tak naprawdę warunki pracy oferuje pracodawca. Z drugiej strony, elastyczność może odnosić się również do pracowników, na przykład w kontekście dyspozycyjności czy chęci doskonalenia swoich kompetencji. Bardzo istotna jest więc prawidłowa komunikacja na linii pracownik-pracodawca, dzięki której łatwiej będzie zrozumieć zasady współpracy.

Czy elastyczność zatrudnienia zawsze jest zgodna z prawem?

Elastyczność zatrudnienia teoretycznie powinna być udogodnieniem, dzięki któremu łatwiej nawiązać i utrzymać współpracę bez względu na okoliczności. Często pojawia się pytanie, czy Stargard to dobre miejsce do pracy, bo pracodawcy oferują swoim pracownikom dużą elastyczność? A może należałoby zastanowić się, czy owa elastyczność rzeczywiście zawsze jest korzystna? Wszelkiego rodzaju ustalenia, jakie czyni pracodawca, zawsze muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Rozwiązania wewnątrzzakładowe mogą być korzystniejsze dla pracowników, ale zasada ta nie działa w drugą stronę, nawet jeśli skorzystałby na tym pracodawca.

Warto wspomnieć, że Kodeks Pracy pozostawia pewną dowolność w zakresie przyjmowanych zasad, co oznacza, że w jakiś sposób też jest elastyczny. Dobrym przykładem jest czas pracy – pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze nie musi pracować 8 godzin każdego dnia, ale suma przepracowanych godzin w okresie rozliczeniowym musi być zgodna. Ponadto pracodawca ma prawo stosować elastyczne zasady wobec pewnych grup pracowników, co wynika na przykład ze specyfiki ich obowiązków. Nie może jednak dojść do dyskryminacji, która jasno narusza prawa pracowników.

(artykuł sponsorowany)

Poprzedni artykułCKZ z robotami Astorino [aktualizacja]
Następny artykułPort Lotniczy Szczecin – Goleniów. Są pieniądze na wykluczenie odwołań samolotów z przyczyn pogodowych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj