CKZ z robotami Astorino [aktualizacja]

0

Szansę na zdobycie wartościowych umiejętności i praktyczną naukę jednego z najmłodszych i najbardziej rozwojowych zawodów w Polsce zyskali uczniowie WZDZ Centrum Kształcenia Zawodowego w Stargardzie. W placówce otwarta została nowoczesna pracownia robotyki. Młodzi ludzie nauczą się obsługiwania i programowania urządzeń o takiej samej konstrukcji, jak te wykorzystywane w przemyśle.

– To kolejny ważny krok, który da młodym ludziom jeszcze większe możliwości. Inwestycja w zawody przyszłości w Stargardzie ma sens – coraz więcej firm działających w naszych parkach przemysłowych wdraża robotyzację i poszukuje wykwalifikowanych pracowników. Posiadanie takich umiejętności wiąże się także z szansą na otrzymanie wysokiego wynagrodzenia już na początku drogi zawodowej – mówił prezydent Rafał Zając, który uczestniczył w otwarciu nowej pracowni wraz ze starostą Iwoną Wiśniewską.

W stargardzkim CKZ, którego dyrektorem jest Ryszard Klimczewski, pojawiło się 5 robotów edukacyjnych Astorino z osprzętem. Każdy z nich aż w 99% powstał w technologii druku 3D. Zostały wyprodukowane przez polską firmę Astor, której urządzenia są dystrybuowane przez japoński koncern Kawasaki Robotics.

Z najnowszej pracowni CKZ, której wyposażenie kosztowało 500 tys. zł, skorzystają młodzi ludzie z Zespołu Szkół nr 1 kształcący się w zawodzie technik robotyk. Po zakończeniu nauki będą mieć umiejętności montażu, uruchamiania i obsługi urządzeń oraz systemów robotyki. Ten zawód funkcjonuje w Polsce dopiero od kilku lat, ale w związku z dynamicznym rozwojem automatyki i robotyki jest uznawany za przyszłościowy.

Nowa pracownia robotyki to świetne uzupełnienie stale powiększającej się oferty Centrum Kształcenia Zawodowego WZDZ w naszym mieście. Nauka w tej placówce opiera się na współpracy ze stargardzkimi szkołami zawodowymi. Uczniowie zdobywają tam praktyczne umiejętności w pracowniach: robotyki, mechatroniki, sterowników PLC, elektrycznej, elektronicznej, obrabiarek CNC, ręcznej i maszynowej obróbki metali lub drewna, montażu wyrobów z drewna, montażu urządzeń mechanicznych, spawalniczej, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i komputerowej.

Młodzi ludzie mają też szansę na zdobycie certyfikatów potwierdzających specjalistyczną wiedzę. Więcej informacji o ofercie CKZ można znaleźć tutaj.

(r)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułPolicja podsumowuje miniony rok – 79 zdarzeń każdego dnia
Następny artykułZnaczenie elastyczności w miejscu pracy – co warto wiedzieć?


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj