Stargard z bardzo dobrymi notowaniami

0

Jeszcze przed wyborami samorządowymi miesięcznik „Wspólnota” opracował ranking sukcesu kadencji władz lokalnych w miastach całej Polski. Specjaliści wzięli pod uwagę m.in. budżet jednostek samorządowych, stan gospodarki i dostępną infrastrukturę. Stargard zajął bardzo wysokie, 18. miejsce (na 267 miast) w kategorii sukces finansowy. Również ogólna ocena kadencji 2018-2023, w porównaniu z poprzednią, to awans dla naszego miasta – ze 133. pozycji na 94.

Stargard znalazł się w rankingu wraz z 266 głównymi miastami powiatów z całej Polski. Twórcy zestawienia przeanalizowali m.in. zmianę wielkości budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca, poziom bezrobocia, liczbę nowych przedsiębiorstw, wykorzystanie środków unijnych, mieszkalnictwo komunalne, ochronę klimatu i edukację. Na powodzenie kadencji, wg „Wspólnoty”, złożyło się kilka czynników – sukces infrastrukturalny, ekonomiczny, finansowy i społeczny. Stargard znalazł się w czołówce miast, które w ciągu ostatnich 5 lat najlepiej radziły sobie finansowo. Cieszyć powinien również duży awans w kategorii infrastruktury – skok aż o 96 miejsc w porównaniu z kadencją 2013-2017.

Autorzy rankingu sprawdzili 2477 samorządów – miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, miasteczka i gminy wiejskich. Stargard znalazł się wśród 267 miast powiatowych razem z m.in. Kołobrzegiem, Mińskiem Mazowieckim, Gnieznem i Kłodzkiem.

Zestawienie Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotował Paweł Swianiewicz – profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska – adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

(m)

fot. – źródło: UM w Stargardzie/archiwum

Poprzedni artykułWybory do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Mandaty dla trojga stargardzian
Następny artykułKoncert Gospel MASS Robert Ray


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj