Był Narodowy Dzień Zwycięstwa. „Budować, a nie burzyć”

0

To ważna data dla wielu ludzi w Polsce i w Europie. Każdego roku 8 maja obchodzona jest rocznica zakończenia II wojny światowej. Także w Stargardzie. Z tej okazji odbyły się uroczystości na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają żołnierze różnych narodowości, wyznań i stopni wojskowych.

– Moglibyśmy nie martwić się o pokój na świecie, gdyby brutalna historia wojny i jej ofiary stały się dla wszystkich prawdziwymi drogowskazami. Wciąż widzimy jednak, że wydarzenia z przeszłości nie powstrzymują agresji. Pamiętajmy, że porozumienie jest niezwykłą wartością pozwalającą prawdziwie budować, a nie burzyć. Jego się trzymajmy. Niech Narodowy Dzień Zwycięstwa pozostanie na zawsze już tylko upamiętnieniem wydarzeń z 1945 roku – mówi prezydent Rafał Zając.

Z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa na cmentarzu przy ul. W. Reymonta 26 spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i duchowieństwa, a także poczty sztandarowe szkół i mieszkańcy. Rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie uczczona została apelem pamięci i salwą honorową. Była również modlitwa ekumeniczna – jak zawsze odmówili ją wspólnie chrześcijańscy duchowni różnych wyznań. Na grobach polskich żołnierzy złożono biało-czerwone kwiaty i zapalono znicze.

Podczas uroczystości odczyt historyczny przedstawił Andrzej Bierca z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Poniżej jego treść.

Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa

(8 maja 1945 r. – 8 maja 2024 r.)

Przypadający w dniu 8 maja Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętnia wydarzenia sprzed 79 laty, kiedy to na kontynencie europejskim 8 maja 1945 r. zamilkły działa największego konfliktu w dziejach świata – II wojny światowej.

Wojna, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. agresją hitlerowskich Niemiec na Polskę, pochłonęła ogromną liczbę ofiar. Część z nich spoczęła na stargardzkiej ziemi.

Miejsce, w którym dzisiaj tak uroczyście celebrujemy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, nie jest przypadkowe. Znajdujemy się bowiem na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym, który został założony równo 110 lat temu w pierwszym roku trwania I wojny światowej. Cmentarz powstał w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego od 1914 r. obozu jenieckiego Kriegsefangenenlager Stargard in Pommern dla żołnierzy szeregowych i podoficerów. Na cmentarzu chowano jeńców zmarłych w tym obozie.

Po wybuchu II wojny światowej, tym razem na zachodnich obrzeżach Stargardu, powstał obóz jeniecki Stalag II D dla żołnierzy szeregowych i podoficerów. Wkrótce też na terenie cmentarza z okresu I wojny światowej zaczęto chować jeńców z państw walczących z hitlerowskimi Niemcami.

Obecnie zachowane i pieczołowicie konserwowane indywidulane pochówki i pomniki świadczą o międzynarodowym charakterze tej nekropolii,  na której spoczywają lub spoczywali (do czasu ekshumacji) żołnierze z wielu armii m.in. Polacy, Francuzi, Włosi, Brytyjczycy, Serbowie, Rumuni, Belgowie, Portugalczycy czy też obywatele różnych narodowości z obszaru dawnej carskiej Rosji, a następnie Związku Radzieckiego.

Na terenie naszego miasta znajduje się jeszcze jedna wojenna nekropolia, a mianowicie kwatera saperów zlokalizowana na obszarze cmentarza komunalnego przy ul. Spokojnej. Utworzona po zakończeniu II wojny światowej, w głównej mierze skrywa szczątki polskich saperów poległych przy rozminowywaniu terenów obecnego Pomorza Zachodniego w latach 1945 –  1947. W tym miejscu trzeba też pamiętać, że od zakończenia II wojny światowej aż po dziś dzień saperzy nieprzerwanie zmagają się z dziedzictwem tej wojny w postaci ukrytych w ziemi czy też pod wodą niewybuchów i niewypałów.

II wojna światowa na naszej stargardzkiej ziemi nie daje o sobie zapomnieć także poprzez odkrywanie i identyfikowanie nieznanych ofiar tej wojny pochowanych w masowych grobach na terenie dawnego obozu jenieckiego Stalag II D.

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułTrzy tysiące mandatu i zatrzymany dowód rejestracyjny
Następny artykułRekordowa strata finansowa PKP PLK S.A. za ubiegły rok: – 937 mln zł


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj