Rusza sezon wakacyjny – utrudnienia i trasy alternatywne

0

Rozpoczynają się wakacje, okres wzmożonego ruchu na drogach w Zachodniopomorskiem. Na głównych trasach prowadzących nad morze ruch ten wzrasta nawet trzykrotnie w porównaniu do reszty roku. Efektem tego są, niestety, zatory drogowe, szczególnie w miejscach budowy/przebudowy dróg.

Ten rok jest pod tym względem szczególny. Związane to jest z realizacją szeroko zakrojonego programu inwestycji drogowych, takich jak między innymi budowa dróg S3 i S6 oraz przebudowa autostrady A6.

Dlatego należy pamiętać o możliwości ominięcia miejsc, w których tworzą się zatory, trasami alternatywnymi. Pomocna w tym jest, jak co roku, mapa tras alternatywnych opracowana wspólnie z policją, innymi zarządcami dróg i instytucjami.

Gdzie największe zatory?

Autostrada A6 (fot.1) między węzłami Szczecin Dąbie i Rzęśnica. Wykonawca inwestycji – firma Energopol Szczecin SA zapowiada, iż około połowy lipca udrożni przejazd przebudowywaną jezdnią w kierunku Świnoujścia, wówczas będą czynne dwie jezdnie.

Droga S3 na odcinkach Brzozowo-Miękowo i Miękowo Rzęśnica. Na przebudowywanym moście przez rzekę Ina na obwodnicy Goleniowa jest zwężenie do jednej jezdni. To utrudnienie będzie obowiązywać przez cały okres wakacji. W kilku miejscach ruch zostanie skierowany na tymczasowe jezdnie, omijające budowane obiekty inżynierskie. Można się również spodziewać ruchu pojazdów budowy na DK3. Z pewnością w weekendy wakacyjne może to powodować spowolnienia ruchu.

Droga S6 Goleniów-Koszalin. Otwarty jest już odcinek Goleniów-Nowogard (fot.2), ale na pozostałych fragmentach trwają roboty. Szczególnie odczuwalne będą prace na fragmencie Nowogard-Płoty (fot.3). Utrudnienia będą również w rejonie Kołobrzegu. Do końca roku cały odcinek o długości 120 km zostanie otwarty.

Trasy alternatywne

Jak informuje Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad O/Szczecin, możliwość ominięcia w czasie wakacji – przez kierowców jadących z południa Polski – najbardziej zatłoczonej drogi w regionie daje trasa prowadząca głównie drogą wojewódzką 106. Na tę trasę należy zjechać na węźle Myślibórz drogi S3 i przez DW119 (dawna DK3) dojechać do Pyrzyc, następnie przez Stargard do Nowogardu i dalej w kierunku Golczewa i pasa nadmorskiego. Na tej trasie możemy napotkać utrudnienia tylko w Stargardzie, gdzie budowane są dwa ronda.

Kierowcy jadący ze Szczecina mogą ominąć drogę S3 i przebudowywany odcinek A6, korzystając z dróg lokalnych prowadzących przez Dąbie, Załom, Pucice, Kliniska i Rurzycę do węzła Goleniów Południe lub dalej drogą przez park przemysłowy do DW 111.

Funkcjonująca od wielu lat oznakowana trasa alternatywna przez Stepnicę, umożliwiająca ominięcie północnego odcinka DK3, z pewnością będzie w tym roku dobrym wyborem. Jest to DW111 i w tym roku nie będzie tam remontów. Droga ta prowadzi od węzła Goleniów Zachód przez Stepnicę do Wolina.

Przede wszystkim bezpiecznie

Bardzo ważna jest też kwestia bezpieczeństwa. W okresie wzmożonego ruchu trzeba szczególnie wytężyć uwagę i zwracać uwagę na to, co dzieje się na drodze. Ryzyko wystąpienia zatorów i spowolnień w ruchu jest znacznie większe. Trzeba przede wszystkim zachowywać odpowiednią odległość od poprzedzających pojazdów i przestrzegać ograniczeń prędkości. Dobrym zwyczajem jest również włączenie świateł awaryjnych, gdy jesteśmy ostatnim samochodem w zatorze. W wielu miejscach są wprowadzone tymczasowe organizacje ruchu, które mogą się zmieniać i sposób przejazdu jednego dnia może być inny niż następnego dnia. Należy zwracać szczególną uwagę na żółte tablice i ruch pojazdów budowy.

(r), fot., mapka – źródło: GDDKiA/Szczecin

Poprzedni artykułPomnik Stargardzianie – Ojczyźnie w coraz ładniejszym otoczeniu
Następny artykułMaciej Osmycki. Abstrakcja zakorzeniona w realnych zjawiskach


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj