Park Batorego. Od jesieni z urokliwymi topiarami

0

Szykuje się zupełna nowość w Stargardzie. Prawie 60 roślin o ciekawych kształtach ozdobi Park Batorego. Pojawią się tam kule i stożki wykonane z bukszpanu. To topiary, czyli rośliny o kształcie ostatecznie uformowanym przez człowieka. Nasadzenia zostaną wykonane w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Bukszpanowe kule i stożki będą mieć wysokość od 55 cm do 110 cm.

– Rośliny zostaną umieszczone w kilku skupiskach. Nasadzenia poprawią estetykę parku, nawiązując jednocześnie do jego historii. Dzięki nowym, ciekawym formom miejsce to będzie bardziej atrakcyjne dla mieszkańców – mówi Monika Jarosz-Szczepaniak, zastępca dyrektora ZUK i ogrodnik miejski. Rośliny w Parku Batorego pojawią się jesienią. Uformowanie topiarów do pożądanych kształtów to długi proces – może trwać nawet kilka lat. Cięcia wykonywane są średnio 3 razy w roku.

Roślinami w Parku Batorego zajmie się Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Taxus ze Stargardu. Koszt nasadzeń wraz z pięcioletnią pielęgnacją to ponad 47 tys. zł.

Topiary były już znane w starożytnym Rzymie, gdzie istniał nawet zawód polegający na artystycznym kształtowaniu roślin. Dziś spotykane są w różnych formach i wielkościach – jednym z najbardziej znanych topiarów jest żywopłot. Do wykonania takiej ozdoby używane są zarówno drzewa, jak i krzewy. Najczęściej są to rośliny zimozielone, które przez cały rok zachowują swój kształt i kolor.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

rys. ZUK w Stargardzie

Poprzedni artykułLeśnicy z naszego regionu sadzą Wielką Zieloną Ścianę w Afryce
Następny artykułSBO. Głosujemy do końca sierpnia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj